Интернет

Јувентус втор најпопуларен италијански бренд на Instagram

5. декември 2019 - 13:06 | Кајгана/МИА

Рим, 5 декември 2019 (МИА) – Бројот на следбеници на Јувентус на социјалните мрежи се зголемува. Во моментов, 34,4 милиони луѓе се „фанови“ за клубот од Торино на Instagram.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Name this duo #FinoAllaFine #ForzaJuve

A post shared by Juventus Football Club (@juventus) on

Јувентус се најде на второто место на листата на најпопуларните италијански брендови на Instagram, на прво место е италијанската модна куќа Gucci (38,2 милиони).

Во јули 2018 година, кога напаѓачот Кристијано Роналдо се приклучи на клубот, на клупската страница имало „само“ 10,4 милиони претплатници. Секој ден, околу 30 илјади луѓе се претплаќаат на страницата на Јувентус на Instagram.

Италијанскиот тим е на третото место по бројот на претплатници во оваа социјална мрежа, по Реал Мадрид (81 милиони) и Барселона (80,3 милиони).

Коментирај