Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Првиот човек на Венецуела, Николас Мадуро, потпиша шест декрети за официјализирање на мерките кои се увертира за анексија на дел од територијата на Гвајана.

Според Мадуро, одлуките претставуваат чекор кон одбрана на она што Мадуро го нарече историска територија Есекибо.

„Официјализирани се одлуките за создавање на сеопфатна одбранбена зона на Гвајана Есекибо со три сеопфатни области и 28 сектори на развој. Покрај тоа, ратификувана е дистрибуцијата на новата карта на Венецуела која го вклучува овој дел од територијата“, рече Мадуро.

Мадуро во својот говор побара поддршка од сите граѓани за овој чин.

„Барам поддршка од народот и Боливарските национални вооружени сили (FANB) да напредуваат во мир кон големата цел, за да може нашата Венецуела да ја задржи целосната карта и да напредува во мир, продолжувајќи го својот пат на слава и единство“, рече тој.

Од друга страна, претседателот на Венецуела го повика народот да ги осуди десничарските групи кои, спротивно на националните интереси, застанаа на страната на Гвајана.

„Предавство на татковината. Го повикувам народот да ги разоткрие на секоја улица, во секоја заедница. Доста е со предавството на петтите колони“, нагласи Мадуро.

Во исто време, Мадуро ја критикуваше и позицијата на генералниот секретар на Организацијата на американските држави, Луис Алмагро, кој застана на страната на позицијата на Гвајана.

„Никогаш нема да му се предадеме на северноамериканскиот империјализам. Не правете грешка со Венецуела“, заклучи Николас Мадуро.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Свет

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Read more

Франција нема да испрати свои војници во Украина за воени операции, изјави францускиот министер

Read more

Војник во Германија уби четири лица од кои едно дете

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе