Јужна Кореја го предложи првиот закон за истополови бракови

Јужна Кореја го предложи својот прв закон за истополови бракови, потег што граѓанските групи го нарекоа „одлучувачки во борбата за еднаквост“.

Законот за рамноправност на бракот, предложен од Јанг Хје-јонг од помалата опозициска партија Правда, се обидува да го измени граѓанскиот законик на земјата за да ги легализира истополовите бракови.

Предлог-законот веројатно нема да помине и е еден од трите нацрт-закони што се очекува да го зголемат притисокот врз владата да ја прошири идејата за семејство надвор од традиционалните критериуми.

Другите два закони се однесуваат на граѓански здруженија и ин витро оплодување за немажените жени.

Јужна Кореја не признава граѓански истополови партнерства. Уставот предвидува бракот и семејството да се засноваат „на достоинството на поединецот и еднаквоста на половите“. Оваа одредба вообичаено се сметаше за ограничување на бракот на заедницата на парови од различен пол.

„Ова е историски момент, но ова е само почеток“, изјави за Guardian Рју Мин-хи, адвокат од Групата на граѓани на Кореја за брачна еднаквост.

На претходните напори да им се дадат законски права на истополовите парови се спротивставија религиозните групи кои тврдат дека таквите потези ќе ја „легализираат хомосексуалноста“.

Според Hankook Research, 52 отсто од испитаниците биле против идејата за воведување истополови бракови во Јужна Кореја.

реклама

Свет

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Read more

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more
 

Вести

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Читај повеќе

Возач на Audi побегнал откако удрил во велосипедист и тешко го повредил

Читај повеќе
  • filter

На Прилеп му треба нова театарска зграда!

Читај повеќе
  • play_arrow

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Читај повеќе

Фолклорни игри под Шара во Тетово

Читај повеќе

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Читај повеќе

Црна дупка на театарот Антон Панов од Струмица – најдобра претстава, 7 награди за Иванов на МНТ на 58. МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Бесплатни прегледи на бенки и промени на кожата денес во Градски парк во Скопје

Читај повеќе

Во Скопје се вози и без возачка дозвола, МВР за еден ден напиша 132 казни

Читај повеќе