Кацигата на Леклер од Монако се продаде за рекордни 306.000 евра

Ф1
Макфакс
/ 10.06.2023 / 13:16

Заштитната кацига која ја носеше возачот на Ферари, Шарл Леклер, на неговата домашна трка во Монако се продаде за рекордни 306.000 евра во добротворна акција за собирање средства за жртвите од поплавата во областа Емилија-Ромања во Италија.

Аукциската куќа RM Sotheby's потврди дека ова е најскапата кацига продадена досега, поминувајќи го рекордот на кацигата на трикратниот светски шампион Аиртон Сена од 1990, која во 2019 година беше продадена за 162.000 евра. Тркачкото одело на Леклер се продаде за 61.200 евра, неговите обувки за 20.400 евра, а неговите ракавици за 42.000 евра, за вкупната аукција да собере 429.600 евра.

Во поплавата во италијанскиот регион во мај по силните дождови починаа 15 луѓе, а домашната трка на Ферари, ГП на Емилија-Ромања на патеката „Имола“ беше откажана.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Ф1

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Read more

Расел: Грешка од 1 сантиметар го расипа целиот викенд

Read more

Фетел: Не исклучувам враќање во Ф1

Read more

Саинс: Ферари беше побавен од дури пет тима во Зандворт

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Интервју по натпревар

Читај повеќе

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Читај повеќе

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти самокритичен: Поразот од Атлетико е само моја вина

Читај повеќе
  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе