Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Словенија значително се намали од пред две недели, изјави денеска портпаролот на словенечката Влада Јелко Кацин, но ги предупреди словенечките туристи да бидат внимателни кога престојуваат во странство.

– Епидемиолошките податоци за Словенија беа многу добри во последните денови и значително подобри од пред две недели. Словенија е во зелена зона и многу безбедна дестинација, рече Кацин на владината прес-конференција во Љубљана.

Тој додаде дека според последните податоци, Словенија има 8 заразени на 100.000 жители во последните 14 дена, што според критериумите донесени од Владата за времетраењето на епидемијата ја рангира во најбезбедната „зелена“ зона.

Според Кацин, главниот извор на нови инфекции е дружење без заштитни маски и придржување кон епидемиолошки мерки меѓу младите, како во земјата така и во странство.

Младите многу малку обрнуваат внимание на нивното здравје, а со оглед на тоа што имаат благи или никакви симптоми на COVID-19, тие претставуваат ризик од ширење на инфекцијата, особено за нивните семејства и постарите лица.

– Основно прашање е нивната одговорност за здравјето, тие мора да бидат свесни за последиците од нивните постапки и ширењето на инфекцијата на најранливите, рече Кацин.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Џек Ма по три месеци се обрати на јавноста, но не се знае каде е

Read more

Регион

Земјотрес во Албанија, потресот почувствуван и во Македонија

Read more

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Read more

Брнабиќ: Од утре почнува масовна вакцинација на граѓаните во Србија

Read more

Тарандилис: Сертификатот за вакцинација нема да биде наметнат за патување, туку целта е да ја намали бирократијата

Read more
 

Вести

  • play_arrow
  • filter

Страшна експлозија во центарот на Мадрид, најмалку шестмина повредени

Читај повеќе

Штајнмајер: Доаѓањето на Бајден е големо олеснување за сите

Читај повеќе

Италија ќе ја тужи Pfizer поради доцнење на испораката на вакцини

Читај повеќе

Бајден веднаш ќе потпише 17 извршни наредби со кои ќе се укинат уредби на Трамп

Читај повеќе

Украдени решетки од сливници и капаци од шахти, случајот пријавен во полиција

Читај повеќе

Намален бројот на нови позитивни случаи, за 6,8 отсто зголемена смртноста

Читај повеќе

Санкционирани 368 граѓани за неносење маска

Читај повеќе

Дедо бил физички нападнат од внук во кавадаречко село

Читај повеќе

Во светот досега се вакцинирани 46,2 милиони луѓе во 51 земја

Читај повеќе