Кадаиф на ерзурумски начин

Кадаифот е неизоставен десерт на традиционалната рамазанска трпеза. Но, во него може да ужива секој. Ова е малку поинаков начин за негова подготовка од традиционалниот.

Кадаиф е десерт кој потекнува од арапскиот свет од каде и го добил името по арапскиот збор قطايف (катајеф) што значи кадифе. Во балканската кујна е донесен од Османлиите кои го земале од Арапите кои исто така долго време ги владееле.

Нашиот предлог е рецептот за кадаиф долма, пополарен десерт од турскиот регион Ерзурум. Обично се подготвува со пржење на масло, но може да се припреми и со печење.

Потребни состојки:

 • 300 гр кадаиф
 • 1 чаша ореви
 • 3 јајца
 • 1 чаша млеко
 • 1 лажица ванила
  - за преливот:
 • 2 чаши шеќер
 • 2 и пол чаши вода
 • 3-4 капки лимонов сок

Подготовка:

Прво направете го преливот со варење на шеќерот, водата и 3-4 капки сок од лимон. Оставете го сварениот прелив да се излади.

Исечкајте ги и подгответе ги оревите, а потоа исечкајте го кадаифот на парчиња со големина од 20 до 30 сантиметри. Потоа ставете од оревите на едниот крај од кадаифот и завиткајте го. Остатокот од кадаифот завиткајте го на истиот начин.

Изматете ги јајцата, млекото и ванилата и со добиената мешавина прелијте го кадаифот.

Во длабоко тавче добро загрејте масло и ставете го кадаифот да се пржи. Кога се ќе испржи ставете го во изладениот прелив и на крај сервирајте и украсете по желба.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Рецепти

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Read more

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Read more

Идеја за десерт: Мафини со јагоди

Read more

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Читај повеќе
 • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
 • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе