Каде беше досега Џек Ма?

Основачот на Alibaba, Џек Ма, кој ретко можеше да биде виден во јавност во последните три години, повторно се појави во училиште во Хангжу.

58-годишникот не „крева прашина“ откако ги критикуваше кинеските финансиски регулатори во 2020 година.

Ма беше најистакнатиот кинески милијардер што исчезна по репресијата на кинеските власти против технолошките претприемачи. Тој неодамна се врати во Кина откако помина повеќе од една година во странство, пишува South China Morning Post.

Весникот во сопственост на Alibaba објави дека тој накратко застанал во Хонгконг, каде се сретнал со пријателите и накратко го посетил Арт Базел, меѓународниот саем за уметност.

Се пишуваше дека Ма патувал во различни земји за да научи за земјоделската технологија, но не беше споменато зошто исчезна од очите на јавноста во последните години.

Ма, поранешен професор по англиски јазик, се сретна со персоналот и ги обиколи училниците во училиштето Јунгу во Хангжу, градот каде што е седиштето на Alibaba. Тој зборуваше за потенцијалните предизвици на вештачката интелигенција за образованието, според страницата на училиштето на социјалните мрежи.

„ChatGPT и слични технологии се само почеток на ерата на вештачката интелигенција. Треба да користиме вештачка интелигенција за да решаваме проблеми наместо да бидеме контролирани од вештачка интелигенција“, рече Ма.

Remote video URL

Некогаш најбогатиот човек во Кина, Ма се откажа од контролата на финансискиот технолошки гигант Ant Group во јануари оваа година.

Некои коментатори го видоа ова како дополнителен доказ дека тој се замерил со кинеската Комунистичка партија која стана премногу моќна. Во октомври 2020 година, Ма на финансиска конференција рече дека традиционалните банки имаат „менталитет на заложник“.

Следниот месец, планираната почетна јавна понуда на Ant од 26 милијарди фунти, која би била најголема во светот, беше откажана во последен момент од кинеските власти, кои наведоа „големи проблеми“ во регулирањето на компанијата.

Оттогаш, забележани се забележани во различни земји, вклучувајќи ги Шпанија, Холандија, Тајланд и Австралија. Во ноември минатата година, весникот Financial Times објави дека Ма живее во Токио, Јапонија веќе шест месеци.

Кога првпат престана да се појавува во јавноста, се шпекулираше дека е ставен во домашен притвор или е на некој друг начин затворен.

Тагови
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more

Бизнис

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Read more

Рекорден пад на цените на нафтата

Read more

Зголемени капацитетите на енергија од ветер и сонце во ЕУ

Read more

Профитот на авиокомпаниите во 2023 година ги надмина предпандемиските нивоа

Read more
 

Вести

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Читај повеќе

Возач на Audi побегнал откако удрил во велосипедист и тешко го повредил

Читај повеќе
  • filter

На Прилеп му треба нова театарска зграда!

Читај повеќе
  • play_arrow

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Читај повеќе

Фолклорни игри под Шара во Тетово

Читај повеќе

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Читај повеќе

Црна дупка на театарот Антон Панов од Струмица – најдобра претстава, 7 награди за Иванов на МНТ на 58. МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Бесплатни прегледи на бенки и промени на кожата денес во Градски парк во Скопје

Читај повеќе

Во Скопје се вози и без возачка дозвола, МВР за еден ден напиша 132 казни

Читај повеќе