КАДЕТСКО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО СКОПЈЕ 2019

Кадетите елиминирани од Португалија, денеска реванш со Аргентина

Македонската У19 ракометна репрезентација не успеа да ја мине силната Португалија откако синоќа во тесна битка загуби со 29:25.

Иако на крајот резултатот беше четири разлика во полза на Португалците, нашите млади ракометари беа достоен противник во текот на целиот натпревар. Едноставно Португалија беше подобра, а тоа го покажа и до сега откако во групната фаза беше перфектна.

На полувреме Македонците заминаа со негатива од три разлика (15:12), а во вториот дел се играше и тоа како израмнето. Гостинскиот голман Алешандре Магаљајш се истакна со 15 одбрани, најдобар на паркетот беше Жоел Рибејру, а најмногу голови постигна Мартин Серафимов (9).

Португалија во четвртфиналето ја чека битка со Фрнација, додека Македонија веќе денеска (16.15 часот) ќе игра против Аргентина за пласман на 13. или 14. место. Тоа ќе биде и шанса за реванш откако Аргентинците нѐ совладаа на отворањето.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Ракомет

Металург ги продолжува настапите во Лига Европа со шест натпревари во февруари

Read more

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Read more

Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Read more

Котески нов тренер на Голден Арт КЛ7

Read more
 

Спорт

Металург ги продолжува настапите во Лига Европа со шест натпревари во февруари

Читај повеќе

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ стана најмлад играч кој постигнал 30 трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал се посрамоти во купот, испадна од третолигаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Јувентус го освои Суперкупот, Елмас поразен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе