Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска го повика францускиот претседател Емануел Макрон „да запре со напади врз верата“, откако Макрон убиството на професорот во Париз го нарече „исламски сепаратизам“.

Макрон на 20 октомври предупреди дека француските власти „ќе се борат против секој што се залага за радикални идеологии и сè што оди со тоа“.

Претседателот на Франција го изјави тоа на погребот на убиениот професор, а истовремено вети дека во земјата ќе продолжат да се објавуваат карикатури на пророкот Мухамед, што предизвика гнев кај муслиманите.

– Макрон е совршено свесен дека карикатурите на пророкот ги повредуваат верниците. Тој само го разгорува огнот, наместо да го гасне. Го советувам да престане да ја напаѓа верата. Додека другите европски лидери не започнат да ги почитуваат религиите, културата, моралот, нема да има убава иднина или мир во нивните земји. Исмевањето на религијата, потсмевот, во Франција се нарекуваат слобода на говор. На тој начин ги кршат вредностите и правата на другите луѓе, напиша Кадиров на Телеграм.

Чеченскиот лидер додаде дека никој нема право да исмева ниту една религија, додавајќи дека француските власти немаат храброст да признаат дека потсмевањето било причина за трагедијата во Париз.

реклама

За температура од 37,2°C не земајте „парацетамол“

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Елен Пејџ: Јас сум трансродово лице, викајте ме Елиот

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најлоши пријатели

Read more

Свет

Лукашенко: Се закануваат дека ќе нè уништат

Read more

Организаторот на геј секс-оргијата во Брисел вели дека не го познава унгарскиот европратеник

Read more

Сè уште гори најголемиот песочен остров во светот

Read more

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Read more

Вести

Починат 27-годишен маж најден кај Бит Пазар

Читај повеќе

Прегазен пешак во Скопје, возачот избегал

Читај повеќе

Средновековниот и раноосманлискиот период во македонските учебници тема на 11. средба на македонско-бугарската Комисија

Читај повеќе

Со Албанија ќе се заштитува рибниот фонд во Охридското и Преспанското Езеро

Читај повеќе

Лукашенко: Се закануваат дека ќе нè уништат

Читај повеќе

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Читај повеќе

Почувствуван земјотрес во близина на Скопје

Читај повеќе

Бојан Јовановски – Боки 13 отстранет од судница

Читај повеќе

ИЈЗ: За 9,9 отсто намален бројот на нови случаи со COVID-19

Читај повеќе