Кафе веднаш после будење? Не е добра идеја

Ако шолја кафе е првото нешто по кое посегнувате наутро кога ќе станете од кревет, можеби треба да размислите за промена на оваа навика. Доктор Каран Раџ тврди дека ова во никој случај не е добра работа.

За повеќето од нас, првото утринско кафе ни ја дава потребната енергија за да го започнеме денот, но д-р Раџ предупредува дека кафето не треба да биде првото нешто кое го консумираме наутро, а еве и зошто.

„Можеби за некого е несфатливо, но има добра причина за тоа“, вели д-р Рaџ, кој има милиони следбеници на TikTok благодарение на неговите практични совети.

Во емисијата BBC Morning Live, популарниот доктор не вели дека треба целосно да се откажеме од утринското кафе, туку само малку да ја смените рутината.

„Не пијте кафе наутро за да се разбудите. Вашето тело природно ве буди лачејќи кортизол“, вели тој.

Наместо тоа, лекарот вели да почекате неколку часа и да пиете кафе откако ќе се намали природното ниво на кортизол во вашето тело.

„Пијте кафе на средина на утрото кога нивото на кортизол и енергија ви опаѓа. Тогаш кофеинот делува и дава енергија“, објаснува докторот.

Се разбира, има многумина кои не ги прифаќаат добро неговите совети.

„Господе, не. Наутро морам прво да испијам кафе, инаку не сум во добро расположение“, гласи еден коментар по видеото со советот на д-р Раџ, а многумина се пронајдоа во оваа реченица.

Други велат дека е многу тешко на почетокот, затоа што се навикнати на кафе во одредено време, но кога ќе помине тој период, ќе ви биде многу подобро.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Живот

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Read more

20 најдобри градови за семеен одмор

Read more

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Read more
 

Магазин

  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Читај повеќе