[КАЈГАНА кујна] Интегрални кифлички со сусам

По празниците, време е да здивнеме малку и да почнеме да внимаваме на нашата исхрана. Затоа, ви препорачуваме да ги подготвите овие вкусни кифлички кои се прават со интегрално брашно.

Потребни состојки:

300 мл. млеко

200 мл. вода

100 мл. масло

1 квасец(40гр.)

2 лажички шеќер

1 лажичка сол

5 големи лажици бело брашно

700-800 гр. интегрално брашно

За премачкување:

1 жолтка и сусам пред печење, по печење се премачкуваат со маргарин/путер.

Начин на подготовка:

Во сад се става топла вода па се додаваат квасец, бело брашно и шеќер, се мешаат состојките, па смесата се остава да отстои 5 минути.

Се додава топло млеко, масло, сол и интегрално брашно по потреба, се меси тестото и се остава да надојде околу 30 минути.

Потоа, тестото се размесува и се дели на 2 дела. Двете половини се делат на 4 дела.

Треба да имате вкупно 8 топчиња, а секое топче се расукува и се сече на 8 дела, па се прават кифлички.

Откако ќе се направат кифличките, се оставаат да отстојат 20-30 мин. Се мачкаат со жолтка и сусам, и се печат на 200 степени. Откако ќе се испечат, се премачкуваат со маргарин или путер.

На здравје!

*рецепт и фото: Ивана Ставревска-Ѓошевски

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more

Најголемите секс фантазии кои жените се срамат да ги признаат

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Полнети компири со пилешко, сланина и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Домашни еклери

Read more

Најдобриот рецепт за пилешки стек со сусам и сенф

Read more

Рецепт на денот: Запечени тиквички со мелено месо и моцарела

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Изгубени во преводот левел Општина Аеродром

Читај повеќе

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Читај повеќе

Најголемите секс фантазии кои жените се срамат да ги признаат

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Читај повеќе

Што се случува во вашето тело ако не вежбате доволно?

Читај повеќе

Пет совети што ќе ви го подобрат сексуалниот живот

Читај повеќе

Петте најатрактивни хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнети компири со пилешко, сланина и зеленчук

Читај повеќе

Пет трикови за зима без настинки

Читај повеќе