КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

АЛЕКСАНДРА СПАСЕСКА
/ 21.03.2023 / 11:08

Благодарение на стриминг платформите како Netflix можеме да се посветиме на цели сезони на серии без да мора да чекаме секоја недела за нова епизода.

Ако сте љубител на серии, особено на психолошки трилери како Dexter или Mindhunter, или крими-драмата Breaking Bad, во кои главните ликови се сложени и морално двојбени, подготвени да направат сè за да го постигнат она што го сакаат и да ги заштитат оние кои ги сакаат, серијата You на Netflix е одличен избор за вас. Ова е серија што треба да се погледне дури и ако не е баш вашиот омилен жанр - има по нешто за секого.

You е психолошки трилер што ја следи приказната за Џо Голдберг, кој го игра Пен Беџли, шармантен и интелигентен менаџер на книжарница кој се вљубува во Бек, која ја игра Елизабет Лејл, откако таа ќе ја посети неговата книжарница. Меѓутоа, неговиот занес брзо се претвора во опсесија, а Џо станува решен да направи сè што е потребно за да ја освои љубовта на Бек, дури и ако тоа значи да го елиминира секој што ќе му застане на патот.

Серијата е заснована на истоимениот роман на Керолин Кепнес и доби огромен број следбеници по дебито на Netflix во 2018 година. Серијата сега е во четвртата сезона и е достапна на Netflix. Зошто ви ја препорачувам за гледање? Од каде да почнам?

Прво, и за мене најважно, глумата е врвна. Еден од најистакнатите аспекти на You е неверојатниот талент на актерската екипа. Начинот на кој Беџли го портретира Џо е и шармантен, и морничав, одлично ја натера публиката да се соживее со неговиот лик, а истовремено да биде згрозена од неговите постапки. Лејл исто така е фантастична како Бек, а хемијата меѓу неа и Беџли е опиплива.

Ова е серија што ќе ве држи во неизвесност од почеток до крај. Пресвртите во заплетот се неочекувани и ќе ве остават да погодувате што ќе се случи до самиот крај. Токму кога мислите дека сте смислиле сè, креаторите ве носат во нова димензија која ќе ве остави без зборови.

You е возбудлива серија, но исто така се занимава со некои важни теми кои се релевантни во денешното општество. Се осврнува на прашања како зависноста од социјалните мрежи, менталното здравје и опасностите од опсесијата. Овие теми се истражени на внимателен и нијансиран начин, што ја прави серијата не само забавна, туку и поттикнува на размислување.

Серијата има одлично темпо, уште еден аспект што ми е многу важен мене, особено кога бинџам цела сезона одеднаш. Дијалогот е остар и привлечен. Ликовите се добро развиени, а заплетот е цврсто исткаен, што создава привлечно и забавно доживување при гледањето. Би рекла – совршена серија за бинџање. Секоја епизода ве остава да барате повеќе и тешко е да одолеете на нагонот да продолжите да гледате додека не ја завршите целата сезона. Откако ќе почнете да гледате, нема да сакате да престанете.

Remote video URL
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Филм & ТВ

Muted е меѓу најгледаните серии на Netflix, сите ја коментираат последната сцена

Read more

Георгина ги украде погледите во Кан

Read more

Наскоро доаѓаат летните блокбастери

Read more

Топ 10 најсмешни блупери на Џим Парсонс како Шелдон

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Muted е меѓу најгледаните серии на Netflix, сите ја коментираат последната сцена

Читај повеќе
  • filter

Георгина ги украде погледите во Кан

Читај повеќе
  • play_arrow

Наскоро доаѓаат летните блокбастери

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најсмешни блупери на Џим Парсонс како Шелдон

Читај повеќе
  • play_arrow

Тина не си го сакала големиот хит награден со Греми: Ужасна и грозна песна

Читај повеќе

Почина Тина Тарнер

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата Софија Лорен во предизвикувачки фустан блесна во Кан

Читај повеќе
  • play_arrow

Спремете ги паломите: Романтични филмови кои немаат среќен крај

Читај повеќе

Џуд Ло создал парфем со мирис на пот, крв и измет, сакал да ја долови новата улога

Читај повеќе