КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

АЛЕКСАНДРА СПАСЕСКА
/ 21.03.2023 / 11:08

Благодарение на стриминг платформите како Netflix можеме да се посветиме на цели сезони на серии без да мора да чекаме секоја недела за нова епизода.

Ако сте љубител на серии, особено на психолошки трилери како Dexter или Mindhunter, или крими-драмата Breaking Bad, во кои главните ликови се сложени и морално двојбени, подготвени да направат сè за да го постигнат она што го сакаат и да ги заштитат оние кои ги сакаат, серијата You на Netflix е одличен избор за вас. Ова е серија што треба да се погледне дури и ако не е баш вашиот омилен жанр - има по нешто за секого.

You е психолошки трилер што ја следи приказната за Џо Голдберг, кој го игра Пен Беџли, шармантен и интелигентен менаџер на книжарница кој се вљубува во Бек, која ја игра Елизабет Лејл, откако таа ќе ја посети неговата книжарница. Меѓутоа, неговиот занес брзо се претвора во опсесија, а Џо станува решен да направи сè што е потребно за да ја освои љубовта на Бек, дури и ако тоа значи да го елиминира секој што ќе му застане на патот.

Серијата е заснована на истоимениот роман на Керолин Кепнес и доби огромен број следбеници по дебито на Netflix во 2018 година. Серијата сега е во четвртата сезона и е достапна на Netflix. Зошто ви ја препорачувам за гледање? Од каде да почнам?

Прво, и за мене најважно, глумата е врвна. Еден од најистакнатите аспекти на You е неверојатниот талент на актерската екипа. Начинот на кој Беџли го портретира Џо е и шармантен, и морничав, одлично ја натера публиката да се соживее со неговиот лик, а истовремено да биде згрозена од неговите постапки. Лејл исто така е фантастична како Бек, а хемијата меѓу неа и Беџли е опиплива.

Ова е серија што ќе ве држи во неизвесност од почеток до крај. Пресвртите во заплетот се неочекувани и ќе ве остават да погодувате што ќе се случи до самиот крај. Токму кога мислите дека сте смислиле сè, креаторите ве носат во нова димензија која ќе ве остави без зборови.

You е возбудлива серија, но исто така се занимава со некои важни теми кои се релевантни во денешното општество. Се осврнува на прашања како зависноста од социјалните мрежи, менталното здравје и опасностите од опсесијата. Овие теми се истражени на внимателен и нијансиран начин, што ја прави серијата не само забавна, туку и поттикнува на размислување.

Серијата има одлично темпо, уште еден аспект што ми е многу важен мене, особено кога бинџам цела сезона одеднаш. Дијалогот е остар и привлечен. Ликовите се добро развиени, а заплетот е цврсто исткаен, што создава привлечно и забавно доживување при гледањето. Би рекла – совршена серија за бинџање. Секоја епизода ве остава да барате повеќе и тешко е да одолеете на нагонот да продолжите да гледате додека не ја завршите целата сезона. Откако ќе почнете да гледате, нема да сакате да престанете.

Remote video URL
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Филм & ТВ

Прв трејлер за серијата Women in Blue – приказната за првите жени во мексиканската полиција

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Анџелина Џоли ја покажа новата тетоважа

Read more

Бредли Купер исмеван поради новиот имиџ

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Прв трејлер за серијата Women in Blue – приказната за првите жени во мексиканската полиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Анџелина Џоли ја покажа новата тетоважа

Читај повеќе

Бредли Купер исмеван поради новиот имиџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Расел Кроу вели дека му е малку непријатно поради снимањето на новиот Gladiator

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Romulus, седмиот филм од Alien

Читај повеќе
  • filter

Анистон снимена во јавност по посетата на пластичен хирург: Промените се очигледни

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

На 7 и 8 јуни по петти пат фестивалот Metal Discharge во Битола

Читај повеќе