ОД КРЕАТОРОТ НА LA CASA DE PAPEL, АЛЕКС ПИНА

[КАЈГАНА препорака] Зошто треба да ја гледате „White Lines“ на Netflix?

Александра Спасеска
/ 19.05.2020 / 13:09

Новата серија на Netflix насловена „White Lines“ е дело на Алекс Пина, шпанскиот креатор на мегапопуларната „Money Heist“. Премиерата беше на 15 мај и серијата веќе е најгледана на стриминг платформата во неколку земји, вклучувајќи ја Велика Британија.

Ако ја сакавте „Money Heist“ (La casa de papel), ќе ја обожавате „White Lines“. Најдено мртво тело, мистерија, интриги, забави, криминални групи, многу дрога и неодговорени прашања.

Ова е нашата КАЈГАНА препорака зошто треба да ја гледате оваа возбудлива трилер серија.

Мистерија

Заплетот е повеќе од примамлив. Среде шпанската пустина најдено е тело по пороен дожд. Зои Вокер (ја игра Лора Хадок) е на местото каде е најдено телото, заедно со шпанската полиција. Само што долетала од Манчестер со нејзиниот сопруг за да го идентификува телото на брат ѝ Аксел (Том Рајс Харис). Аксел исчезнал пред 20 години на Ибица каде живеел и работел како диџеј. Таму се преселил со неговите пријатели од Манчестер кои уште живеат на островот.

Интриги

Серијата изобилува со богатство од теми и отвора нови светови. Откако дознава дека брат ѝ бил убиен, Зои решава сама да го истражува неговото убиство. Се сели на Ибица за да го најде најдобриот другар на Аксел, Маркус (Даниел Мејс). Меѓутоа, за кратко време открива дека полицијата не планира да отвори истрага, но таа не е единствената која го бара убиецот на брат ѝ. Телото на Аксел е најдено на имот што му припаѓа на семејството Калафат, место каде што порано се снимале италијанските шпегети вестерн филмови, а сега е претворено во тематски парк. Стравувајќи дека син му или сопругата имаат некаква врска со убиството на Аксел, Андре Калафат (Педро Касабланк) го ангажира неговиот најблизок соработник Боксер (Нуњо Лопес) да го бара убиецот.

Животни пресврти

„White Lines“ почнува со реплика на Зои дека повеќе проживеала во изминатите 24 часа отколку во 24 години. Се исповеда некому за сѐ што се случува и потоа дознаваме дека разговара преку FaceTime со нејзиниот терапевт. Трауматизирана од исчезнувањето на брат ѝ кога имала само 17 години, на Зои ѝ требала психијатриска помош. Ова е всушност приказна за Зои.

Динамичен тек

Приказната се раскажува преку низа флешбек сеќавања преку кои Зои се присетува на брат ѝ. Режисерски, серијата користи репетитивен ритам како на рејв забави, што се повторува додека не премине во нешто друго. Секвенците речиси никогаш не се прикажани до крај, што ѝ дава посебна динамика на серијата. Барајќи ја вистината за брат ѝ, Зои всушност се пронаоѓа себе си.

Remote video URL
реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Read more

Шарлиз Терон е бесмртна хероина во акцијата „The Old Guard“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Читај повеќе
  • play_arrow

Шарлиз Терон е бесмртна хероина во акцијата „The Old Guard“

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Spies in Disguise“

Читај повеќе
  • filter

Како би изгледале познатите филмови со други актери во главната улога?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „13 Reasons Why“

Читај повеќе

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Читај повеќе

Питер Динклиџ и Џејсон Момоа ќе глумат во хорор филм

Читај повеќе