Кајгана со една неочекувана состојка - за намалување на килограмите

Нутриционистката Лорен Манакер открива дека идеалниот појадок за слабеење треба да содржи јајца и еден неочекуван додаток.

Доколку се обидувате да изгубите некој килограм, нутриционистите сметаат дека првиот оброк во денот, а воедно и најважниот, треба да биде првиот чекор кој ќе ви помогне да ја достигнете целта – односно посакуваната тежина. За време на појадокот треба да јадете храна која ќе го стартува вашиот метаболизам на вистински начин и ќе ви даде долготрајно чувство на ситост.

„Доколку појадувате јајца, постојат податоци кои укажуваат дека поефикасно ќе ослабете. Тоа делумно се должи на квалитетните протеини кои ги содржат јајцата, а кои побавно се варат и даваат чувство на ситост подолго време“, објаснува Манакер.

Во оваа прилика таа откри и која храна треба да ја додадете во јајцата за да обезбедите подобра линија.

„Додавањето црн грав во јајцата му дава на овој оброк уште повеќе протеини, но и важни влакна кои исто така придонесуваат за чувството на ситост!“, додава таа.

Кајгана со додаток црна грав е навистина вкусно јадење, а ете, според нутриционистите дури е и здраво. Кај нас црниот грав не е традиционално јадење, но го има. Пробајте, нема да загубите ништо.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more

Не содржи ронка брашно: Чоколаден колач готов за миг

Read more

Лесно и брзо: Солена штрудла со моцарела и шунка

Read more

Рецепт на денот: Канелони полнети со спанаќ и сирење

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе