Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Во пресрет на натпреварот помеѓу Хрватска и Бразил во четвртфиналето на Светското првенство во Катар, легендарниот Бразилец Кака ги изненади аналитичарите Џон Тери и Гари Невил на англиската телевизија beIN Sports со изјава за статусот на фудбалерите и националниот тим во Бразил.

„Чудно е да се каже, но многу Бразилци не навиваат за Бразил. Ако го видите Роналдо како се шета низ вашата населба, ќе биде ‘вау’, но ситуацијата е поинаква овде. Во Бразил, тој е само дебел човек што се шета по улица “, рече Кака, па водителот Ричард Кис го праша дали Роналдо го ценат во Бразил исто како и во Европа.

„Се разбира, многу Бразилци го сакаат Роналдо, јас го сакам Роналдо, но начинот на кој го гледаат во Бразил и во странство е различен. Гледам повеќе почит кон него надвор од земјата отколку во земјата“, одговори Кака, мислејќи на Нејмар, кој јавно го поддржува поранешниот бразилски десничарски претседател Жаир Болсонаро:

„Во моментов многу луѓе во Бразил зборуваат за Нејмар, но на негативен начин. Дали е тоа поради неговите политички ставови? Можеби тоа е поради политиката, но понекогаш ние Бразилците не ги препознаваме нашите таленти“.

Тагови
реклама

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Read more

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Read more

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Read more

Фудбал

Најдобрите десни крила во фудбалот во 21 век

Read more

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Read more

10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Read more

Ахмедхоџиќ одби да ја носи капитенската лента со боите на виножитото

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Најдобрите десни крила во фудбалот во 21 век

Читај повеќе

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Читај повеќе

10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Читај повеќе

Ахмедхоџиќ одби да ја носи капитенската лента со боите на виножитото

Читај повеќе

Колку заработи Ѓоковиќ во 2023 година?

Читај повеќе

Голем удар за Њукасл: Голманот ќе паузира четири месеци

Читај повеќе

Kако Арсенал во 97. минута дојде до победа што ја чекаше цели 37 години?

Читај повеќе

Што ќе се случи со фудбалерот кој доби отказ бидејќи ја поддржа Палестина?

Читај повеќе

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Читај повеќе