Како ацтечки војник станувал воин на орелот?

Не секој можел да влезе во оваа елитна единица, која со себе носела и висока позиција во општеството.

Воините на орелот, или витези како што понекогаш ги нарекуваат, биле група елитна пешадија во армијата на Ацтеките. Претежно составени од припадници на благородништвото или од редовите на воените единици кои се истакнале на бојното поле. Познати и како куаухтили (cuauhtli), заедно со јагуарските воини наречени оселотл (ocelotl), тие ја формирале најголемата елитна единица во армијата.

Што војник требало да направи за да влезе во оваа единица?

Како што според митологијата на Ацтеките орелот се сметал за симбол на Сонцето - тие всушност биле воини во неговата служба. Членовите на оваа заедница се украсувале со пердуви од орел и носеле шлемови направени во форма на главата на оваа птица. Во арсеналот на воините имало лакови, копја, ками, прачки, атлатли и макуахуитли, додека за заштита користеле оклоп и кружен штит со светли бои, украсен со пердуви и кожни појаси.

Нивниот изглед денес може да се реконструира врз основа на неколку артефакти и статуи направени од Ацтеките, но и со помош на слики пронајдени во кодексите напишани од шпанските конквистадори.

URL

Секој маж Ацтек морал да помине основна воена обука, но само обуката не била доволна за од ацтечкиот војник да се направи воин на орелот. Тој морал да ја докаже својата вредност на бојното поле, т.е. да ги фати непријателските воини за да ги искористи за жртвување. Еден извор наведува дека Ацтеките морале да заробат четворица од непријателите, додека друг наведува дека бројот бил 12 или повеќе, со дополнително објаснување дека морале да бидат заробени во две последователни битки. За да ги фатат непријателите, воините на Ацтеките главно користеле оружје дизајнирано да зашемети наместо да убива.

URL

Надвор од бојното поле овие воини уживале висок статус во општеството на Ацтеките. Имале привилегија да носат убав накит и гардероба во јавност, а исто така им било дозволено да носат наметки и сандали во царските палати и да чуваат конкубини. Дополнително, добивале на користење одредени парцели кои не биле оданочени, а секој приход остварен на нив му припаѓал на воинот.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Вести

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Read more

Запознајте го најопасниот USB кабел

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more
 

Гик

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе