Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Имунолошкиот систем е клучен за тоа како вашето тело се штити од зарази, како што се бактерии и вируси и спречува да се разболите. Тој може да ослабне и тогаш нема да успее да ве заштити од инфекции. 

Здравите навики како што се правилен начин на исхрана, физичка активност и квалитетен сон, го чуваат имунолошкиот систем. Но, стресот, пушењето, консумирањето алкохол го ослабнуваат имунолошкиот систем.

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Прекумерната употреба на алкохол го ослабнува имунолошкиот систем. 

Според Клиниката Мејо, прекумерното консумирање на алкохол го осланува имунолошкиот систем. Алкохолот го менува својството на микробите во цревата кои се дом на трилиони микроогранизми кои извршуваат неколку клучни улоги во вашето здравје и ја нарушуваат способноста да го штитат имунолошкиот систем. Се чини дека консумирањето на алкохол ги оштетува и имунолошките станици кои служат како прва одбрамбена линија против бактерии и вируси.

Од тие причини, кога прекумерно консумирате алкохол, се намалуваат одбрамбените механизми на вашето тело кое се бори против настинки, вируси или бактериски вирусни инфекции.

Не само што ќе бидете подложни на настинки, туку и прекумерното пиење алкохол води до воспаление на белите дробови и други белодробни запалувања. Може да доведе до бројни здравствени проблеми вклучувајќи го и крвниот притисок, болест на црниот дроб и зголемен ризик од рак.

Умерената употреба на алкохол не влијае на намалување на имунолошкиот систем, но треба да внимавате

Умерената количина на алкохол нема негативно влијание врз имунолошкиот систем. Се препорачува да пиете една чаша црвено вино, особено во зимскиот период.

Но, луѓето кои имаат здравствени проблеми и бремените жени воопшто не треба да пијат алкохол. Ако сте настинати или имате грип, не треба да пиете алкохол бидејќи може да дехидрирате.

реклама

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Здравје

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Read more

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Read more

Пет трикови за зима без настинки

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more
 

Магазин

  • filter

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Читај повеќе

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе