Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Во 1988 година, длабоко во Сахел, додека Либија на Моамер Гадафи ја користеше нестабилноста во Чад за да ја прошири својата територија, се одржа храбра операција за добивање на еден од најнапредните нападни хеликоптери на Советскиот Сојуз.

Либискиот Mi-24 Hind беше оставен на пунктот недалеку од границата меѓу Либија и Чад, обезбеден од чадските бунтовници поддржани од Западот. Иако хеликоптерот номинално беше во пријателски раце, било предизвик да се премести од опасна област толку блиску до заканата од либиските воени авиони.

Во отсуство на пилот кој би можел да го прелета леталото на пријателска територија, како што направи ирачкиот пилот на MiG-21 Мунир Редфа во 1966 година, екстракцијата беше комплицирана и бараше план што ја надминува нормалната воена пракса.

ЦИА, откако им даде на чадските бунтовници 2 милиони долари и неколку проектили Stinger, направи планови да користи транспортен хеликоптер Chinook со двоен ротор за да го подигне Hind.

Иако беа извршени опсежни тестови за кревање, сепак имаше некои сомнежи за способноста за кревање. Само неколку години претходно, неуспехот на операцијата Орелска канџа, обид да се ослободат заложниците во Иран, фрли сомнеж врз способностите на американските хеликоптери за кревање тешки товари. Сепак, тие решија да се обидат.

Во текот на ноќта, два Chinook летаа кон напуштената либиска база, а ги следеше авион C-130 Hercules. Пристигнаа и го расклопија хеликоптерот и со деловите во едниот, а телото на хеликоптерот закачено под другиот, повторно полетаа за да се вратат.

На крајот, планот се покажа успешен. Делумно расклопениот хеликоптер беше ставен под Chinook и пренесен на безбедно во јужен Чад. Иако песочната бура му се закануваше на бавниот, силно натоварен авион за враќање, хеликоптерот на крајот беше натоварен на C-5 Galaxy за транспорт назад во САД.

Но, зошто беше неопходно да се спроведе таков комплексен план за еден хеликоптер. Додека САД и Советскиот Сојуз се судрија во мноштво прокси конфликти ширум светот, ништо не беше поважно од наоѓање технолошка предност. Секој мал увид во внатрешната работа на воената стратегија и опрема на нивните противници беше од непроценливо значење. Со Mi-24 во рака, западните земји развија оружје и тактики за нивно соборување.

Дури и по завршувањето на Студената војна, важноста на испитувањето на опремата на противникот и заштитата на напредното оружје од паѓање во нивни раце, остана многу важна. Токму поради оваа причина, морнаричките фоки го уништија својот оштетен хеликоптер за време на нападот врз комплексот на Осама Бин-Ладен во Пакистан, иако некои делови од уништениот хеликоптер наводно пристигнале во Кина и Русија на анализа.

Remote video URL
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Свет

Необични правила во Турција на одлучувачкиот ден на изборите

Read more

Кина избршиша 1,4 милиони објави од интернет

Read more

Со 54 дрона Русите синоќа го нападнале Киев, Украина јавува за еден загинат

Read more

Њујорк забрани дискриминација врз основа на дебелина

Read more
 

Вести

Родители најавуваат бојкот откако градоначалникот ја разреши, а министерката ја врати директорката на градинката „Детска радост“

Читај повеќе

Пешак загина на патот Прилеп-Битола, повредено и дете

Читај повеќе

Кумановец со автомобил удри во две девојчиња

Читај повеќе

Необични правила во Турција на одлучувачкиот ден на изборите

Читај повеќе

Америка се спаси од банкрот

Читај повеќе

Кина избршиша 1,4 милиони објави од интернет

Читај повеќе

Во Скопје се вози брзо – за еден ден казнети 70 возачи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Со 54 дрона Русите синоќа го нападнале Киев, Украина јавува за еден загинат

Читај повеќе
  • filter

Шишиња, лименки, конзерви извадени од Охридското Езеро

Читај повеќе