Како Англичаните станаа добри во изведување пенали?

Пред Герет Саутгејт да биде назначен за селектор на Англија во 2016 година, Англија го имаше најлоша историја на изведување пенали од која било голема репрезентација во светот, откако победи само едно од седум изведувања пенали - 14,2% - во кои учествуваа на УЕФА ЕУРО и Светското на ФИФА:

Со победата против Швајцарија преку пресметка во четвртфиналето на ЕУРО 2024, Англија сега победи во три од четирите изведувања пенали - 75% - од назначувањето на Саутгејт.

Во ова видео, HITC Sevens подетално ја разгледува таа радикална трансформација, причините за таа трансформација, како и важноста, психологијата и техниката на пеналите во поширок контекст.

реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Emily in Paris: Објавен трејлерот за првиот дел од четвртата сезона

Read more
play_arrow

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Read more
play_arrow
Како астронаутите јадат, пијат и спијат во вселената?

Како астронаутите јадат, пијат и спијат во Меѓународната вселенска станица?

Read more
play_arrow

Смешки колку сакаш - фејл компилација

Read more
play_arrow

Бајден има ковид

Read more
play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Read more
play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Read more
play_arrow

Како ќе изгледа Земјата за 10.000 години?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more
play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Read more
play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more
play_arrow

Не си играј со времето: Фејл компилација

Read more