Како автомобилските гуми да ви траат подолго?

Автомобилските гуми се единствениот контакт на возилото со патот и со тоа значително влијаат на безбедноста во сообраќајот, карактеристиките на возењето и удобноста при возење.

Правилното користење на гумите им го продолжува животот, што придонесува за помала потрошувачка на природни ресурси и создавање на помалку отпад.

Експертите на Goodyear подготвија едноставни совети кои можат да ви заштедат пари и истовремено да ја заштитат животната средина.

• Одржувањето на правилното ниво на притисок во гумите значително влијае на безбедноста, карактеристиките на возењето, абењето на гумите и потрошувачката на гориво.

Пренискиот притисок на воздухот предизвикува прегревање на гумата и зголемување на потрошувачката на гориво, а превисокото ја зголемува чувствителноста на препреките на патот и ја влошува удобноста при возење, а во двата случаи гумите се трошат побрзо и неправилно.

Притисокот во гумите треба да се провери најмалку еднаш месечно и пред секое долго патување.

Иако голем број современи автомобили се опремени со електронски систем за контрола на притисокот (TPMS), сепак треба да се провери притисокот во гумите рачно со помош на мерач на притисок.

Препорачаните вредности на притисок на гумите за вашето возило обично се дадени во упатството за користење на возилото.

• Експертите советуваат кога се проверува притисокот, да се провери и шарата на гумата за можни знаци на абење или заглавени предмети

Земете ја предвид длабочината на профилот, но и состојбата на рабовите на гумите. Редовната ротација, односно промената на нивната позиција помеѓу две оски, исто така придонесува за продолжување на траењето на гумите.

Гумите на предните тркала не абат исто како и на задните, а замената на тој начин придонесува за порамномерно абење, а со тоа и подолга употребливост.

Ако редовно возите со голема брзина, носите големи товари или возите на долги растојанија, потребна е почесто ротирање поради дополнителното оптоварување.

• Нерамномерното абење може да биде знак дека треба да ги центрирате и оптички да ги прилагодите тркалата.

Ако забележите дека возилото влече на едната страна додека возите или дека воланот се тресе додека возите, време е да ги поправите сите неправилности што инаку би можеле да влијаат на перформансите на гумите.

Животниот век на гумите и искористувањето на нивните перформанси се исто така под влијание на вашите навики за возење. Со ненадејно забрзување и сопирање или агресивно возење преку нерамнини и дупки на патот, гумите ќе се истрошат и оштетуваат побрзо, затоа стремете се кон релаксиран стил на возење.

• Покрај адекватното однесување, важен е и правилниот избор на гуми во однос на временските услови.

Летните и зимските гуми се специјално прилагодени за возење во одредени услови. Без оглед на бројот на поминати километри во лето - не користете зимски гуми.

Зимските гуми обезбедуваат оптимални перформанси во ладно време, додека на повисоки температури побрзо се абат и обезбедуваат помалку триење, што значително влијае на должината на растојанието на запирање.

Поради прегревање, се нарушуваат својствата на гумената смеса и се оштетува шарата, а поради поголемата отпорност на триење се зголемува и потрошувачката на гориво.

Што да правите со старите гуми?

Во Европа, повеќе од три милиони тони користени гуми се рециклираат или повторно се користат секоја година.

Затоа, кога ќе дојде време да купите нови гуми, бидете еколошки одговорни и предадете ги старите гуми во соодветните центри за собирање и селектирање отпад.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе