Како беа дочекани експертите на СЗО во Вухан?

МИА/КАЈГАНА
/ 14.01.2021 / 08:40

Експертскиот тим на Светска здравствена организација денеска пристигна во кинескиот град Вухан каде кон крајот на 2019 година беше откриен новиот коронавирус, за да го истражи потеклото на пандемијата.

Експертскиот тим во Вухан ќе биде околу еден месец, вклучително и двете недели карантин.

Петр Бен Ембарек, експертот на СЗО за животински болести кои преминуваат на други видови, го предводи тимот од десет независни експерти.

Виетнамскиот биолог Хунг Нгујен, кој е дел од тимот, истакна дека не очекува рестрикции на работата на групата во Кина.

Remote video URL

Експертскиот тим на СЗО, по двонеделниот карантин ќе ги испитуваат вработените во истражувачките институти, болниците и пазарите за морска храна во Вухан, каде се претпоставува дека се појави COVID-19.

Remote video URL
Кина регистрира најголем скок на новозаразени од март минатата година

Кина го регистрира најголемиот скок во бројот на нозозаразени во пандемијата со коронавирус во изминатите десет месеци, бидејќи бројот на заразени со COVID-19 во североисточна провинција Хејлонџајанг минатата недела речиси тројно е зголемен, со што се зголемија и стравувањата кај здравствените работници пред големиот празник, Кинеска нова година, што се слави на 12 февруари.

Националната здравствена комисија денеска соопшти дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани 138 нови случаи на коронавирус, наспроти 115 ден претходно, што е најголем скок од 5 март, јавуваат британските медиуми.

Во меѓувреме, едно лице умрело, што е прв смртен случај во најнаселената земја во светот од средината на мај минатата година.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Свет

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Read more

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Read more

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Read more

ЕК бара построги мерки за патување во и надвор од ЕУ

Read more
 

Вести

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Читај повеќе

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Читај повеќе

Илинден-Тирана ги повика Македонците од Гора масовно да ја подржат партијата „Единствена горанска партија“

Читај повеќе

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Читај повеќе

Насер Зибери избран за народен правобранител

Читај повеќе

Северна Македонија не доби рок за вакцините од Европската Комисија

Читај повеќе

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Читај повеќе

Две деца повредени во сообраќајка во Кавадарци

Читај повеќе