Како беа изградени пирамидите?

Пирамидите во Египет се едни од најголемите светски чуда и предмет на многу дискусии. Бидејќи во училиште ретко предаваат за нивното настанување, многумина сметаат дека тие се изградени од вонземјани или од некоја повисока сила. Но, дали ова е вистина?

Всушност, не. Пирамидите се изградени од луѓе, но со натчовечки напори, многу жртви и макотрпна работа. Гледајќи го ова видео ќе дознаете нешто повеќе за пирамидите, нивната изградба, како и нивната намена.

Видеото го подготви екипата од YouTube каналот It’s Okay To Be Smart.

реклама

Наука и технологија

Како се менувало човечкото лице низ еволуцијата?

Read more

Топ 10 „темпирани бомби“ во вселената

Read more

Како ќе изгледа Марс по 100 години?

Read more

10 теории за вселената што ќе ве држат будни длабоко во ноќта

Read more

Нови видеа

play_arrow

Бенедикт Камбербач и Џоди Фостер во главните улоги во „The Mauritanian“

Read more
play_arrow

Топ 20 актери чии ликови секогаш умираат во филмовите

Read more
play_arrow

Небесна уметност над Сибир

Read more
play_arrow

Најтешкиот тренинг за стомак

Read more
play_arrow

Тренингот на Конор Мекгрегор

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за последната сезона на „Vikings“

Read more
play_arrow

Уништување на четири облакодери за неколку секунди

Read more
play_arrow

Дали парите може да ви купат среќа?

Read more
play_arrow

Што се случува со Ла Лига?

Read more
play_arrow

Фудбалери и данок: Како се врти парата во светот на фудбалот?

Read more
play_arrow

Фејл компилација: Среќен пат

Read more
play_arrow

„Sister of the Groom“ - новата романтична комедија на Paramount

Read more