Како беа изградени пирамидите?

Пирамидите во Египет се едни од најголемите светски чуда и предмет на многу дискусии. Бидејќи во училиште ретко предаваат за нивното настанување, многумина сметаат дека тие се изградени од вонземјани или од некоја повисока сила. Но, дали ова е вистина?

Всушност, не. Пирамидите се изградени од луѓе, но со натчовечки напори, многу жртви и макотрпна работа. Гледајќи го ова видео ќе дознаете нешто повеќе за пирамидите, нивната изградба, како и нивната намена.

Видеото го подготви екипата од YouTube каналот It’s Okay To Be Smart.

реклама

Наука и технологија

National Geographic со дрон сними документарец за Монт Еверест

Read more

Неверојатен тајмлапс: Движењето на Сонцето во текот на 10 години

Read more

Како да блокирате пораки на iPhone?

Read more

Сè што треба да знаете за 5G

Read more

Нови видеа

play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Read more
play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more
play_arrow

Дуа Липа објави нов спот за „Hallucinate“

Read more
play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more
play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more
play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Read more
play_arrow

Споредба на Хрватска и Србија

Read more
play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more
play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Read more
play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more
play_arrow

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Read more
play_arrow

Еволуција на најстарите светски знамиња

Read more