Како Bentley го замислува „кралот на патиштата“ од иднината?

Британскиот производител на луксузни автомобили Bentley го откри концептот EXP 100 GT, кој претставува визија за уличен суперавтомобил што би требало да се појави најрано во 2035 година.

Иако 2035 година звучи доста далечна, автомобилските компании не оставаат ништо на случајноста и веќе прават планови за моделите кои ќе се произведуваат во наредната деценија и пол.

По повод 100 години од постоењето на компанијата, Bentley го претстави футуристичкиот концепт EXP 100 GT, кој го добива погонот од четири електромотори со вкупна комбинирана моќ од дури 1.340 коњски сили и има максимален вртежен момент од 1.491 Nm.

Британската компанија наведува дека овој автомобил е способен да забрза од место до 100 км/ч за помалку од три секунди, а притоа може да достигне максимална брзина од 300 км/ч. Благодарение на очекуваните унапредувања на полето на погонски батерии, продукцискиот EXP 100 GT во иднина би можел да се наполни до капацитет од 80% за само 15 минути.

Според зборовите на луѓето од Bentley, концептот EXP 100 GT има должина од 5,8 метри, ширина од 2,4 метри и маса од 1.900 килограми, а моќниот електричен погон ќе му овозможи автономија од околу 700 километри. Автомобилот е замислен така што ќе може да се движи и без присуство на возач.

Автопилотот ќе се погрижи за безбедно пристигнување на саканата дестинација, а конфигурацијата на седишта во кабината се менува во зависност од тоа дали е вклучен автономниот режим на возење или со возилото управува човечка рака.

реклама
На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

Read more
Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Read more
Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Read more
„Skopje Calling“ одложен за септември

„Skopje Calling“ одложен за септември

Read more

Концепти

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Премиера: Volkswagen T7 Multivan

Читај повеќе

Кои е-автомобили можат да поминат најмногу километри пред да се испразни батеријата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковчези на тркала: Најлошите креш-тестови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Wartburg P100 - „комунистичка авангарда“ која никогаш не виде бел ден

Читај повеќе