Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

И покрај тоа што е бесплатна, играчите на играта PUBG Mobile досега на неа потрошиле околу 5,2 милиони долари дневно.

Трошењето пари на бесплатни игри не е задолжително, бидејќи како што кажува самото име - тие се бесплатни. Сепак, една таква игра, PUBG Mobile, штотуку ја надмина границата од 9 милијарди долари во вкупна заработка. Според SensorTower, корисниците на App Store и Google Play ја презеле оваа игра 1,1 милијарди пати и досега трошеле околу 5,2 милиони долари дневно на неа.

PUBG Mobile беше лансирана во март 2018 година, само една година откако бета верзијата на популарниот наслов за PC се појави на платформата Steam и имаше голема корист од тоа што беше првата PC battle royale игра што беше пренесена на мобилни уреди. Секако, на успехот на компанијата Tencent, која ја купи лиценцата за пренесување на играта, секако помогна и војната на компанијата Epic со двете најголеми продавници за апликации, чија игра беше лансирана на телефоните дури две недели подоцна, поради што играта Fortnite не може да се преземе од овие продавници денес.

Иако PUBG Mobile достигна вртоглава добивка благодарение на купувањето на козметички додатоци, падот на пазарот не ја избегна ниту оваа игра. Во првите три квартали од 2022 година, играчите ја симнале PUBG Mobile 104,4 милиони пати, а вкупната потрошувачка изнесувала 1,6 милијарди долари, што е забележителен пад во споредба со истиот период во 2021 година, кога играта била преземена 142 милиони пати и заработила 2,2 милијарди долари.

Анализата на SensorTower не го вклучува BattleGrounds Mobile India (BGMI) - индиската верзија на играта PUBG Mobile - најверојатно поради владините забрани кои го запреа нејзиниот раст и не се достапни за преземање денес. BGMI беше исклучително популарна во Индија, достигнувајќи 100 милиони регистрирани корисници пред играта да биде забранета.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Гејминг

Sony ја менува тактиката за PlayStation 5

Read more

Call of Duty ја менува тактиката

Read more

Samsung Galaxy S24 Ultra за гејминг искуство од соништата: Вештачката интелигенција ги пишува новите правила на играта

Read more

SEGA планира да „оживее“ неколку гејмерски класици

Read more
 

Гик

Xiaomi Pad 6S Pro: Нов таблет во клинч со најдобрите

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Русија почна Битката на роботите

Читај повеќе

Дали ја добивте новата опција на платформата X?

Читај повеќе

Купи нов телефон и добиваш Redmi Pad SE и Xiaomi Smart Band 8

Читај повеќе

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе