Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Секоја планета во нашиот Сончев Систем има различна гравитација, но и различна атмосфера, темптература и брзина на ротација. Тоа значи дека секоја нуди различни услови.

Доколку би можеле на секоја да пратиме вселенско летало со човечки екипаж, како човекот би поминал на секоја од нив?

Одговорот е - не секаде би преживеал. Дури и со заштитна опрема, на пример на Венера веројатно не би ни издржал до површината поради тоа што самата планета е вистински пекол. Слично и на Јупитер - таму не ни може да се слета бидејќи и нема тврда површина.

А и на други не би поминал добро...

Затоа, најдобро човекот би поминал на Марс, планета кој е најслична на Земјата. таму и би можел да живее.

Remote video URL
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Read more

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Read more

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе