Како би изгледала кошаркарската репрезентација на Југославија денес?

Шпанскиот спортски дневен весник Marca направи анализа и покажа како би изгледала кошаркарската репрезентација на Југославија ако земјата уште постоеше денес.

Одвреме-навреме светските новинари си играат со претпоставката дека ако Југославија уште постоеше ќе имаше моќни спортски репрезентации.

Водејќи се по оваа премиса, шпански Marca ја „состави“ кошаркарската репрезентација на хипотетичката Југославија во 2020 година.

„Војната донесе крај на големиата победничка балканска држава. Југославија се распадна на повеќе помали земји. Тие имаат освојувано медали, но никогаш како во времето кога беа заедно“, почнува текстот на Marca.

Понатаму Шпанците се прашуваат колку далеку би стигнала кошаркарската репрезентација на Југославија ако таа држава уште постоеше.

„Кога гледаме со каков талент би располагала, одговорот што се наметнува е: Застрашувачки далеку“, објави Marca.

Кој би играл за хипотетичката Југославија 2020?

Плејмејкери би биле Милош Теодосиќ, Василије Мициќ и Горан Драгиќ – две легенди и моментно најдобриот плејмејкер во Европа.

Бекови и крила се Богдан и Бојан Богдановиќ и Немања Бјелица – „неисцрпната офанзивна моќ која би ја разбила одбраната на која било репрезентација на светот“, пишува Marca.

Посебен пасус е одвоен за Лука Дончиќ кој е најдобар европски кошаркар во моментов. „Неговиот талент, квалитет и сестраност го прават играч кој ги покрива сите надворешни позиции, а неговиот напаѓачки арсенал е незапирлив.“

Во поглед на играта под кош, Југославија повторно би била доминантна.

Никола Јокиќ е „играч кој не може да го дочуваат ни во НБА“, а покрај него Marca ги набројува и Дарио Шариќ, Бобан Марјановиќ, Никола Милутинов и Бојан Дубљевиќ.

Интересно е да се напомене дека авторот на текстот не зел предвид ниту еден играч од нашата земја и не ги спомнува репрезентативецот на Босна и Херцеговина Јусуф Нуркиќ и Црногорецот Никола Вучевиќ кои се истакнати играчи во своите НБА клубови.

На крајот на текстот се заклучува дека овој состав би ја ставил во неволја „секоја репрезентација во светот“, вклучувајќи го и американскиот Дрим Тим.

Тагови
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Кошарка

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Read more

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

МЗТ: Антиќ и соработниците за нас повеќе не постојат, правдата ќе ја бараме на суд

Read more

Како би изгледала кошаркарската репрезентација на Југославија денес?

Read more

Спорт

  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе

Лекција од Аугсбург: Како се слави победа во корона?

Читај повеќе

ФФМ одлучи, фудбалското првенство ќе се доигра

Читај повеќе

Денеска 126. Дер Класикер дерби на Борусија и Баерн

Читај повеќе

Хицфелд: Холанд може да биде како Левандовски, но уште не е подготвен

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Читај повеќе

Фудбалската публика се враќа на трибините во Црна Гора

Читај повеќе