Како би можел да изгледа новиот VW Golf GTI?

Volkswagen неодамна ја претстави осмата генерација на моделот Golf, а веќе наредната година ќе ги видиме моделите GTI, R, GTI TCR и GTD.

Додека ги чекаме новите верзии на „осумката“, рускиот магазин Kolesa објави рендери кои наговестуваат како би можел да изгледа новиот GTI.

Рендерите се базирани на „шпионските“ фотографии кои го покажаа GTI со малку камуфлажа, така што не е тешко да се замисли како ќе изгледа новиот автомобил кога официјално ќе биде претставен наредната година.

GTI сè уште има суптилен спортски дизајн во однос на стандардниот Golf, така е со години наназад и се очекува да продолжи традицијата.

Дискретните црвени детали и агресивниот преден браник дефинитивно ќе бидат дел од новиот GTI.

Новиот Golf ќе има 256 коњски сили благодарејќи на plug-in хибридниот погон на GTE моделот.

Претставувањето на „осумката“ се очекува во првата половина на 2020 година.

VW Golf се појави во 1974 година. Во своите 45 години постоење има забележано продажба од над 335.000.000 единици. Во ерата на кросовери, Golf и понатаму суверено владее со Европа.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Концепти

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more
 

Автомобили

  • filter

Започна производството на новиот Nissan Qashqai

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi RS e-tron GT или Tesla Model S?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е најбрз: VW Golf GTI Clubsport, Civic Type R или Megane Trophy?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако не е расипан, не го поправај: Дали би возеле автомобил со ваков волан?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari за крајот на јуни го најави револуционерниот спортски автомобил

Читај повеќе

Како ќе изгледа новиот Dacia Duster?

Читај повеќе
  • play_arrow

Легендарното „југо“ - Американците му се смееја, а денеска цената му расте

Читај повеќе

Црни кутии во автомобилите во ЕУ од 2022 година

Читај повеќе

Започна да се произведува Hyundai Bayon

Читај повеќе