ПРЕМИЕР ЛИГА

Како блесна ѕвездата на Фил Фоден?

Една од одликите на сезоната 2020/21 во Премиер лигата е избивањето и втемелувањето на новиот бран млади англиски таленти.

Името што мора да се спомне кога зборуваме за млади таленти е 20-годишниот Филип Валтер Фоден од Манчестер Сити, кој игра и за тимот на Англија под 21 година.

Пробивот на Фоден во професионалниот фудбал се случи во 2017 година кога ја освои наградата „ Златна топка “ на Светското Првенство на ФИФА У-17 по успешната кампања на Англија на Светско првенство до 17 години. Дебито за Сити го имаше истата година и во декември беше прогласен за млад спортски лик на годината од BBC.

Фоден, кој ќе наполни 21 година во мај, оттогаш оствари над 30 настапи за клубот, играјќи шест натпревари од почеток. Во 2019 година, тој ја освои втората Премиер лига и стана најмладиот стрелец на клубот во Лигата на шампиони во УЕФА, а е најмладиот англиски репрезентативец кој започнал натпревар и постигнал гол во нокаут фазите на натпреварувањето.

Фоден игра со лева нога и може да игра како крилен бек или крило на десната страна, иако Пеп Гуардиола го опиша како „повеќе играч од средниот ред“. Во 2017 година, Гуардиола го опиша како „специјален играч“, велејќи: „Опасно е да се кажат добри работи за младите играчи затоа што уште се млади, и мора да растат и мора да научат многу, многу работи... Но, имаме голема самодоверба да му помогнеме, затоа што веруваме дека тој е човек кој има потенцијал, иако не е многу силен, ни висок“.

Погледнете го минидокументарецот на Football Daily за подемот на Фил Фоден:

Remote video URL
Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Read more

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more
 

Спорт

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе