Како Бразил се збогува од својот најголем херој?

Синоќа почина најголемиот светски фудбалер Едсон Арантес до Насименто, попознат како Пеле, а тоа предизвика голема тага во неговиот Бразил.

Легендарниот Бразилец почина во болницата Алберт Ајнштајн во Саун Пауло, каде престојуваше извесно време откако состојбата му се влоши во битката со ракот. Тој почина синоќа на 83-годишна возраст.

Ова го потресе фудбалскиот свет, но и цел Бразил, каде отсекогаш го сметаа за крал и најдобар фудбалер што оваа земја некогаш го имала.

Голем број навивачи пристигнаа пред култниот стадион Маракана, каде Пеле ги одигра едни од најдобрите фудбалски натпревари во текот на кариерата. Со солзи и транспаренти навивачите се простија од својот голем херој.

Стадионот Маракана беше осветлен во златни бои во чест на Пеле, додека на култниот стадион Вембли беше испишано неговото име и годината на неговото раѓање и смрт.

Но, најшокантна е објавата на Сантус. Ова е клубот во кој Пеле во кариерата постигна повеќе од 600 голови и остави неизбришлива трага.

Во Сантус немаа сили да се простат со изјава, наместо тоа објавија едноставна слика на која кралска круна е поставена на црна позадина. До неа стои зборот „Вечен“.

URL
Тагови
реклама

Фудбал

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе