Како да активирате Dark Mode на Instagram за Android и iOS уреди?

Досега само некои Android уреди ја поддржуваа оваа опција, а сега сите Instagram корисници, вклучувајќи ги оние со уреди со iOS оперативен систем ќе може да ја активираат опцијата Dark Mode (темен режим).

Instagram официјално, на својот Twitter профил објави дека Dark Mode е достапен за сите iOS 13 корисници, односно стотици милиони луѓе ширум светот кои своите iPhone или iPod уреди ги имаат ажурирано со новиот оперативен систем, како и за сите Android 10 и Android 9.0 Pie корисници.

Треба да се активира Dark Mode во системот и автоматски, по ажурирањето на апликацијата на верзијата од 8 октомври ќе имате Dark Mode и на Instagram.

Засега темниот режим функционира само така, а наскоро ќе биде внесен и како опција во менито на самата апликација.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Софтвер

Водич за почетници - како да користите Twitter?

Read more

Како да го користите стикерот за поддршка на мали бизниси на Instagram?

Read more

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

Read more

Како да користите Spotify?

Read more

Гик

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Читај повеќе

Се тестира технологија за 6G мрежа

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Читај повеќе
  • play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА полетаа кон МВС

Читај повеќе

Microsoft заменува новинари со роботи

Читај повеќе

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе