Како да активирате Dark Mode на Instagram за Android и iOS уреди?

Досега само некои Android уреди ја поддржуваа оваа опција, а сега сите Instagram корисници, вклучувајќи ги оние со уреди со iOS оперативен систем ќе може да ја активираат опцијата Dark Mode (темен режим).

Instagram официјално, на својот Twitter профил објави дека Dark Mode е достапен за сите iOS 13 корисници, односно стотици милиони луѓе ширум светот кои своите iPhone или iPod уреди ги имаат ажурирано со новиот оперативен систем, како и за сите Android 10 и Android 9.0 Pie корисници.

Треба да се активира Dark Mode во системот и автоматски, по ажурирањето на апликацијата на верзијата од 8 октомври ќе имате Dark Mode и на Instagram.

Засега темниот режим функционира само така, а наскоро ќе биде внесен и како опција во менито на самата апликација.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Софтвер

Водич за почетници - како да користите Twitter?

Read more

Како да го користите стикерот за поддршка на мали бизниси на Instagram?

Read more

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

Read more

Како да користите Spotify?

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе