Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Сите сакаме да бидеме почитувани од луѓето околу нас и да бидеме пријатно и забавно друштво.

Најлесниот начин да бидете допадлива, популарна личност е да ги насмеете луѓето. Но, начинот на кој го правите тоа ја прави целата разлика.

Авторот на YouTube каналот Charisma on Command често користи примери од вистинскиот живот за да ни покаже како да ги подобриме животните вештини и да водиме поквалитетен социјален живот.

За потребите на оваа тема, тој како пример го наведува комичарот Ендру Шулц (Guy Code, The Brilliant Idiots, Sneaky Pete) кој е популарен поради неговата способност да ги насмее луѓето дури и кога се шегува на нивна сметка, без да им се умилкува.

Ова се неколку совети на кои се укажува, како на пример дека Шулц користи стереотипи за да ги насмее луѓето, но не на навредлив начин.

-За почеток, шегувајте се на сметка на луѓе за кои е очигледно дека ви се допаѓаат

-На некои прашања намерно давајте апсурдни одговори

-Кога се шегувате со некого, дајте му и комплимент

-Шегувајте се на сметка на сите политички партии подеднакво.

Remote video URL
Тагови
реклама

Чек дис аут

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Read more

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Read more

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе