Како да добиете видливи резултати за неколку недели вежбање?

А.С.
/ 09.11.2023 / 12:17

Ако целта ви е да слабеете во пределот на стомакот, тоа најчесто се чини како макотрпна борба. Токму стомакот е делот од телото на кој најчесто работат луѓето кои вежбаат, а резултатите честопати доаѓаат по многу вложен труд и време.

 

Добрата вест е дека резултатите може да бидат видливи во првите неколку недели од вежбањето, ако вежбате напорно и паметно.

„Намалувањето на обемот на струкот може да се забележи по само две недели“, вели личниот тренер Џим Вајт.

„Колку сантиметри ќе намалите во обем зависи од човек до човек, но и од тоа колку е интензивен тренингот и како се храните.“

Тој објаснува дека дневно треба да внесувате минимално 1.200 калории за да може да функционираат телото и мозокот.

„Големиот обем на струкот укажува на кардиоваскуларни болести, дијабетес и висок крвен притисок. Може да изгубите неколку сантиметри во обем на струк во рок од две недели од почетокот на вежбањето, а оние со повеќе маснотии во пределот на абдоменот побрзо ќе ги видат првите резултати“, вели Вајт.

Тој препорачува комбинација од аеробни вежби и тренинг за сила. Една од најдобрите вежби за топење на мастите околу стомакот е табата – вежби на интервали со висок интензитет што подразбираат 20 секунди интензивно вежбање, па 10 секунди одмор.

„Оние кои се фокусираат и на исхраната и на вежбањето побрзо ги топат маснотиите околу стомакот во споредба со оние кои го избрале само едното или само другото“, вели тренерот Дејвид Чесворт.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Фит

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Read more

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе
  • filter

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Читај повеќе

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Читај повеќе

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Читај повеќе

Кои видови месо се штетни за срцето?

Читај повеќе

Знаци на дехидрација на кои треба да се обрне внимание

Читај повеќе

Ралф Шумахер откако откри дека е хомосексуалец: Ви благодариме на сите за честитките, многу сме среќни

Читај повеќе

Кои намирници пред спиење може да го подобрaт сонот?

Читај повеќе

Зошто каснувањата од комарец чешаат?

Читај повеќе