Како да добиете видливи резултати за неколку недели вежбање?

А.С.
/ 09.11.2023 / 12:17

Ако целта ви е да слабеете во пределот на стомакот, тоа најчесто се чини како макотрпна борба. Токму стомакот е делот од телото на кој најчесто работат луѓето кои вежбаат, а резултатите честопати доаѓаат по многу вложен труд и време.

 

Добрата вест е дека резултатите може да бидат видливи во првите неколку недели од вежбањето, ако вежбате напорно и паметно.

„Намалувањето на обемот на струкот може да се забележи по само две недели“, вели личниот тренер Џим Вајт.

„Колку сантиметри ќе намалите во обем зависи од човек до човек, но и од тоа колку е интензивен тренингот и како се храните.“

Тој објаснува дека дневно треба да внесувате минимално 1.200 калории за да може да функционираат телото и мозокот.

„Големиот обем на струкот укажува на кардиоваскуларни болести, дијабетес и висок крвен притисок. Може да изгубите неколку сантиметри во обем на струк во рок од две недели од почетокот на вежбањето, а оние со повеќе маснотии во пределот на абдоменот побрзо ќе ги видат првите резултати“, вели Вајт.

Тој препорачува комбинација од аеробни вежби и тренинг за сила. Една од најдобрите вежби за топење на мастите околу стомакот е табата – вежби на интервали со висок интензитет што подразбираат 20 секунди интензивно вежбање, па 10 секунди одмор.

„Оние кои се фокусираат и на исхраната и на вежбањето побрзо ги топат маснотиите околу стомакот во споредба со оние кои го избрале само едното или само другото“, вели тренерот Дејвид Чесворт.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе