Како да ги исчистите белите патики за да изгледаат како нови?

Една дамка е доволна за вашите омилени патики повеќе да не изгледаат совршено, нели?

Чистењето бели обувки е тешка задача. Во нив, секако, можете да излезете само на суво и сончево време, а можете да користите некои професионални средства за чистење. Но, што ако тие не ви се достапни? Ви останува да примените некој од домашните методи.

Без разлика кој метод ќе го изберете, не заборавајте прво да ги извадите врвките, а потоа правилно да ги намокрите патиките со топла вода. Обидете се прво да исчистите мало парче за да проверите дали се оштетува материјалот.

Прашок за перење или сода бикарбона

Измешајте го средството за чистење со малку топла вода додека не се формира паста. Земете стара четка за заби и со кружни движења втријте ја смесата во патиките, особено внимавајќи на гумените делови и највалканите места. Исплакнете ги патиките во топла вода, а потоа исушете ги со чиста крпа и проверете дали има дамки. Ако дамката остане, тогаш повторете ја постапката.

Паста за заби

Ги чистиме патиките како што ги четкаме забите. Клучно е да користите бела паста со флуор, без други адитиви. Откако ќе ја нанесете на патиките, почекајте 10 минути и потоа избришете ги со влажна крпа. Повторете го чистењето доколку е потребно.

Мешавина од оцет и сода бикарбона

Лажица прехранбен оцет, исто толку топла вода и сода бикарбона. Нанесете ја смесата со четка за заби на гумениот ѓон и платнените делови од патиката. Онаму каде што дамките се упорни, може да се користи малку повеќе смеса. Потоа, патиките треба да се измијат со топла вода и да се стават на топло, сончево место да се исушат.

Сок од лимон

2 лажици свежо исцеден сок од лимон треба да се измешаат со две лажици вода. Потоа натопете крпа во оваа смеса и нежно избришете ја целата површина со неа. После тоа, не е неопходно да се плакне со обична вода.

Компиров скроб и млеко

Овој метод е најсоодветен за кожени патики. Скробот и млекото измешајте ги во сооднос 1:1 додека не се формира паста и густо намачкајте ја на патиките. Почекајте неколку минути и измијте ја смесата со крпа натопена во топла вода.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Живот

Како правилно се чистат екраните?

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Татковците се помалку под стрес од мајките

Read more

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе