Како да ги препознаете емоционално незрелите родители?

Секој греши, па и родителите. Но, проблемот се случува кога нивните постапки стануваат траума за децата и оставаат длабоки последици на нивната психа.

Многу деца растат со емоционално незрели родители и со себе носат трауми од детството, а тоа се одразува на нивното однесување особено како возрасни луѓе, пишува Times of India.

Експертите веруваат дека емоционално незрелите родители растат деца со трауми, а често и самите родители биле злоставувани или занемарувани додека биле деца.

По што ќе ги препознаете родителите кои се емоционално незрели?

Хеликоптер-родители

Склони се кон управување со секој дел од животот на децата и често бараат од нив да бидат совршени и без грешки.

Тешко им простуваат грешки на децата и поради нив често покажуваат лутина или фрустрација. Склони се да ги казнуваат децата, најчесто кога се разочарани дека не направиле како што се очекува од нив. Децата кои растат со вакви родители често тежнеат кон перфекционизам како возрасни. Успешни се, но и многу самокритични.

Родители кои не знаат да контролираат емоции

Премногу драматизираат и претеруваат во реакциите. Непредвидливи се, во еден момент можат да бидат претерано поврзани до детето, а во друг да делуваат ладно и дистанцирано.

Децата растени во вакво непредвидливо опкружување со недостиг на емоционална безбедност може како возрасни да пораснат во ранливи, анксиозни и депресивни луѓе.

Незаинтересирани родители

Не се премногу возбудени околу извршувањето на нивната родителска должност. Како резултат на тоа често ги игнорираат децата, поради што тие се чувствуваат осамено. Овие родители можат да бидат незаинтересирани и целосно да ги игнорираат емоционалните потреби на детето.

Децата израснати со ваков тип родители имаат тешкотии со поврзувањето со другите луѓе, а тоа особено се гледа во нивните партнерски односи.

Пасивни родители

Овој вид родители на прв поглед дава впечаток на опуштена личност, но всушност станува збор за родител на кој не му е грижа за доброто на детето. Недостигот за грижа може да резултира така што детето се чувствува запоставено.

Растењето вакви пасивни родители доведува до тоа детето кога ќе порасне да чувствува презир кон своите родители, да се чувствува лошо и луто кон нив. Често е присутно и чувството на помала вредност,

Експертите предупредуваат дека овие деца се повеќе подложни на нервоза, депресија и слични дијагнози.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Живот

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Read more

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Read more

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Read more

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе