Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Деловниот и секојдневниот живот сè повеќе зависи од сигурна и стабилна интернет конекција, како и од Wi-Fi сигнал. Еве неколку совети за тоа што да правите кога вашето Wi-Fi не работи правилно.

Wi-Fi користи радиобранови за пренос на податоци, кои вашиот рутер ги емитува во сите правци од неговата локација. Затоа, позиционирањето на рутерот не е тривијална работа што можете да ја игнорирате ако сакате добра покриеност.

Општо земено, колку е поблиску рутерот до центарот на областа што треба да ја покриете со сигналот, толку подобро. Внимавајте да не го поставувате на носечки ѕидови, како и на големи метални предмети и во близина на други електронски уреди.

Ако рутерот има надворешни антени, обидете се да ја прилагодите нивната положба. Во одредени околности, можно е да има разлика помеѓу целосно исправена и целосно хоризонтална положба.

Ништо од горенаведените не помага? Можно е вашиот рутер да е премногу слаб за просторот што се обидувате да го покриете со сигнал. Размислете за набавка на репетитори и засилувачи на сигнали кои стратешки ќе ги поставите околу вашиот стан, куќа или работен простор.

Конекцијата е бавна насекаде

Проверете прво кај вашиот интернет провајдер дали има некакви оперативни проблеми. Ако тоа не е случај, проверете дали каналот за Wi-Fi што моментално го користите е преоптоварен. Префрлањето на друг канал може да го реши проблемот.

Ако не, обидете се да го ресетирате рутерот на фабрички поставки. Повеќето уреди имаат копче Reset кое можете да го притиснете со игла или спојувалка. Држете го копчето 30 секунди и потоа оставете го рутерот да се рестартира.

Еден уред не може да се поврзе на Wi-Fi

Обидете се рачно да го исклучите Wi-Fi на тој уред и повторно да го вклучите по некое време. Потоа пробајте ја истата постапка со рутерот. Исклучете го и повторно вклучете го по 30 секунди.

Ако тоа не функционира, можете да се обидете да ја избришете Wi-Fi мрежата од списокот и повторно да се поврзете. Ќе треба повторно да ја напишете лозинката за Wi-Fi, затоа запишете ја прво.

Ако користите Windows 10, проверете Wifi Troubleshooting. Ако користите Mac, проверете Wireless Diagnostics.

Ако сè уште не работи, рестартирајте го уредот што не може да се поврзе.

Ниту еден уред не може да се поврзе на Wi-Fi

Обидете се да користите LAN кабел за да го поврзете вашиот лаптоп или десктоп компјутер директно на интернет. Ако врската работи, нешто не е во ред со рутерот. Ако не, имате проблеми со интернетот. Најдобро би било да се јавите на вашиот интернет провајдер и да видите за што се работи.

Исчезна Wi-Fi сигналот

Ова може да се случи ако вашиот рутер сам се ресетира. Ако видите незаштитена мрежа со името на вашиот рутер или бренд на уред, тоа може да е вашата мрежа. Користете LAN кабел за да ги поврзете рутерот и компјутерот, а потоа повторно конфигурирајте го рутерот.

Тагови
реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Интернет

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Read more

Рекламите стигнаа и на Gmail

Read more

WhatsApp ќе им овозможи на корисниците да ги коригираат испратените пораки

Read more

Рекордна казна од 1,2 милијарди евра: Meta и Facebook ја нарушиле приватноста на корисниците

Read more
 

Гик

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе