Како да ги стопите калориите без вежбање?

А.С.
/ 10.09.2021 / 09:13

Не треба да плаќате скапи членарини во теретана за да ослабите. Можете да се ослободите од вишокот килограми и без да вежбате или да држите строги диети.

Секојдневните задачи како чистење, градинарство или шопинг исто така согоруваат калории. Покрај тоа, верувале или не, дури и ако работите на добро држење на телото и спиете повеќе, ќе забележите значителни промени во вашето тело.

Еве шест лесни начини за слабеење и за да го доведете вашето тело во подобра форма.

1. Правилно држење на телото

Според д-р Холи Филипс, исправеното држење го подобрува протокот на кислород во телото. Ова обезбедува повеќе енергија во текот на денот, што значи дека можете да бидете поактивни. Доброто држење на телото исто така ќе ве направи визуелно послаби. Исправете го грбот, кренете ги рамената и дишете длабоко.

2. Излезете во градината

Дали сакате да вежбате, но да не одите во теретана? Градинарството е одлична алтернатива. Косењето трева согорува просечно 400 калории на час. На второ место е работата со мотиката во градината што согорува 250 калории на час, додека еден час плевење ќе согори 175 калории.

3. Пијте повеќе вода

Истражувањата покажаа дека пиењето вода помага во слабеењето.

4. Исчистете го домот

Ако мразите вежбање и чистење, можете да убиете две муви со еден удар. Мора да го одржувате вашиот дом чист во секој случај, а бришењето  прашината и метењето се слични на вежбање. Со други зборови, чистењето е ефикасно за согорување калории. Истражувањата покажаа дека ако трошите 18 часа месечно на чистење, ќе согорите околу 4.000 калории.

5. Добар ноќен сон

Кога спиеме, согоруваме во просек околу 300 калории. Квалитетниот сон исто така ни помага да го наполниме телото со енергија, што ќе нѐ одржува активни во текот на денот, и е одлична алатка за справување со акумулираниот стрес, што исто така придонесува за зголемување на телесната тежина.

6. Почестете се со шопинг

Купувањето не се нарекува форма на терапија без причина. Ако сакате да го зголемите бројот на чекори што ги правите во еден ден, можете да шетате низ продавниците и да го комбинирате удобното со корисното. Претходните истражувања покажаа дека просечната жена троши 385 калории неделно само со пазарење.

Продолжете да читате >>> Не се 10.000: Нова студија откри колку чекори треба да правите дневно за да бидете здрави

реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Фит

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Read more

Како да си го забрзате метаболизмот?

Read more

Зошто не треба да го држите телефонот в рака кога трчате?

Read more

Десет работи кои никој не ви ги кажува за стомачните мускули

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Читај повеќе

Полна месечина во Риби - како ќе влијае на вашиот знак?

Читај повеќе

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Читај повеќе