Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Чистењето на валканите патики звучи како интересна занимација, сѐ додека не дојде моментот за акција – и тогаш сфаќате дека пред вас е тешка задача која содржи многу фактори за да биде завршена како што треба.

За да си ја олесните работата, разгледајте го овој водич полн со совети за процесот на чистење на патики.

Повеќе фактори влијаат на процесот на чистење на патиките, како што се материјалот од кој е направена патиката, производите за чистење и начинот на нивно користење, како и алатките кои можете да ги искористите.

Одредени материјали како на пример антилоп (превртена кожа) бараат посебна нега и различен пристап на чистење, но овој водич ќе ви помогне со чистењето на поголемиот дел од патиките направени од конвенционални материјали. Пред да го погледнете видеото кое се наоѓа најдолу, треба да дознаете каква опрема ви е потребна за да почнете со чистење.

Што ви е потребно за да започнете со чистење на патиките?

 • Крпа
 • Голема четка
 • Средство за чистење
 • Четка за заби
 • Спреј за кожа
 • Нови врвки
 • Сунѓер
 • Микрофибер крпа
 • Влажни марамчиња
 • Кофа или сад за вода

Пред да почнете со чистење, распоредете ги сите овие работи блиску до вас за да ви бидат на дофат, а потоа убаво протресете ја патиката за да ја тргнете површинската прашина и песокот/нечистотијата од ѓоновите. А потоа, следете ги чекорите и инструкциите од видеото подолу.

Откако ќе ги исчистите патиките, оставете ги убаво да се исушат пред да ги ставите на нога. Ако сте во можност, би било добро да ги попрскате со спреј за одржување, кој може да се најде во продавниците специјализирани за обувки.

Remote video URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Чек дис аут

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Read more

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Read more

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Read more

Чернобил ги збуни научниците: Радијацијата расте, никој не знае зошто

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
 • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
 • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе