Како да го избегнете стресот од натпревари што ви кинат нерви?

Пулсот двојно се зголемува кога фаворитот или противничкиот тим има можност да постигне гол, особено во последните моменти од играта.

Специјалистот за спортска медицина Сања Мирковиќ им објаснува на медиумите како да се спаси срцето, додека уживате во навивањето, и каква е улогата на грицките.

Возбудата е голема кога омилен спортист или тим ќе се најде на крајот на важен натпревар.

Сме прочитале сѐ и сешто : од приказната за маж кој фрлил телевизор низ прозорец за време на Светското првенство, друг сакал да ја фрли жената низ прозорец бидејќи многу му зборувала за време на изведувањето пенали.

Гледањето спортски настани, како тениското финале во кое играше Новак Ѓоковиќ, може да го оптовари срцето исто како и трка на 100 метри, тврдат експертите.

„Сѐ и сешто се случува во телото, меѓу другото, активирање на хормоните на стрес кортизол и адреналин, што доведува до серија реакции во нашето тело, како што се забрзано чукање на срцето, скок на крвниот притисок, влијае на тироидната жлезда, црниот дроб, гастроинтестиналниот тракт. Се забрзуваат бројни параметри кои создаваат проблеми во нашето психосоматско здравје“, објаснува д-р Сања Мирковиќ, специјалист по спортска медицина.

Мажите и жените не реагираат исто на стрес.

Д-р Мирковиќ посочува дека естрогенот игра клучна улога, бидејќи го зголемува прагот на болка кај жените, така што тие се поотпорни на стрес.

Пуканки, кикирики, семиња, солени стапчиња, чипс и други грицки се тука за да нѐ смират.

„Тоа е сложена работа колку и да изгледа едноставно. Менталниот дел од нашата личност не е одвоен од физичкиот, а менталната хигиена е нешто што треба да го научиме од рана возраст, дури и додека сме на училиште и порано. Кога детето учи да се справува со стресот кога ќе порасне ќе биде многу подобро и поздраво“, објаснува таа.

И кога гледаме важни натпревари, финале на големо натпреварување, треба да има на ум листа на приоритети и да не се нервираме за сѐ.

„Кога постојано би биле под стрес, каде би ни бил крајот? Животот е еден и ајде да го извлечеме најдоброто од стресот бидејќи може да биде и позитивен, и негативен“, вели д-р Мирковиќ.

Нервозата предизвикана од навивање, исто така, може да има трајни здравствени последици.

Истражувањето спроведено во Германија во 2014 година по Светското првенство, покажа дека на денот на финалето, бројот на хоспитализации нагло скокнал, бројот на случаи на срцев удар во годината по натпреварот за 3,7 проценти.

„Статистички е докажано дека силниот, интензивен стрес може да влијае на нашето здравје на долг рок“, нагласи д-р Мирковиќ.

Количината на стрес се разликува во случај кога следиме спортски настан од дома или на стадион, односно во живо од трибините.

„Канаѓаните утврдија дека отчукувањата на срцето се забрзуваат кога гледаме од дома за 70 проценти, на трибините 110 проценти“, предупреди д-р Мирковиќ, но рече дека не треба да се откажеме од гледањето спорт, туку да ја земеме позитивната енергија што спортистите ја пренесуваат преку својата борба за некој успех.

реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Здравје

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Read more

Нутриционистите откриваат: Ова е главната причина зошто се дебелеете

Read more

Пет намирници кои никогаш не треба да ги замрзнувате

Read more

10 ситуации кога вотката е корисна

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Читај повеќе

Полна месечина во Риби - како ќе влијае на вашиот знак?

Читај повеќе

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Читај повеќе