Како да го „измамите“ чувството на глад?

Б.С.Б.
/ 01.12.2021 / 14:53

Ако внимавате на линијата, ова се супер совети за вас. Желбата за храна може да биде емоционална, психичка или физичка, но понекогаш се појавува како последица од стрес, нервоза или досада.

Затоа е добро пред да посегнете пред нешто благо или солено, да размислите што е тоа што ве тера да јадете. Кога сте навистина гладни, јадете бавно и бирајте намирници богати со протеини и влакна.

Обидете се да ги победите изворите на стрес, умор и нервоза, ублажете го апетитот со помош на овие трикови со кои ќе се надмудрите самите себе.

Пијте вода или чај

Често недостатокот на течности во организмот го подразбираме како чувство на глад. Одличен начин за запирање на ова е да испиете една чаша вода во која може да додадете и малку лимон. Добар избор е и незасладен чај.

Не го почнувајте денот без појадок

Најдобриот начин да ја победите желбата за храна е појадокот, кој треба да биде обилен и здрав. Почнете го денот со оброк кој ќе ви даде енергија за целиот ден пред вас.

Супа и салата

Пред главното јадење, оброкот секогаш започнете го со чинија топла супа. Супата ќе ве засити до некоја мера па по неа ќе јадете помалку. Таа е совршен избор за намалување на апетитот и одржување на саканата телесна тежина. Вкусната супа од зеленчук ќе ве засити, додека и голема порција салата подеднакво ќе ви даде чувство на ситост. Со секој оброк јадете и салата подготвена од различен зеленчук, зачинета со малку сол, маслиново масло и јаболков оцет.

Влакна и протеини

Влакната го намалуваат апетитот. Зеленчукот, овошјето, житарките од цело зрно, мешунките се извор на растителни влакна и содржат голема количина вода.

Колку повеќе растителни влакна содржи оброкот толку посилно ќе биде чувството на ситост, а со тоа ќе се намали и апетитот. Влакната имаат влијание на хормоните кои го смируваат апетитот.

Протеините исто така обезбедуваат да бидеме долго време сити и така да внесеме помалку калории во организмот. Намирници богати со протеини се риба, месо, јајца, ореви и слично.

Доволно спиење

Внимавајте да спиете најмалку 7 или 8 часа, квалитетниот сон помага во одржувањето на вита линија.

Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Фит

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Read more

Ослободете се од стресот за 20 минути со помош на овие јога вежби

Read more

Авара докажа дека она што го гледаме на социјалните мрежи е искривена реалност

Read more

Зошто на некои луѓе им е тешко да ослабат?

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе