Како да го извлечете максимумот од секој тренинг?

А.С.
/ 07.05.2022 / 09:50

Ако се чудите како некои луѓе во текот на неделата може да направат комбинација од џудо тренинг, часови по јога и одење на балет, треба да знаете дека тајната на успехот се состои во правењето распоред и постепениот почеток на вежбањето.

Ако сте почетник, не претерувајте со вежбање во првата фаза. Најоптимално е да почнете со два тренинзи неделно, па после еден месец вежбање, два или три пати зголемете го интензитетот со вежбање дополнителен ден во неделата.

За вежбачи на средно до напредно ниво, вашата цел треба да бидат четири до пет тренинзи на неделно ниво, со појак интензитет.

Одберете различни видови на тренинзи во кои ќе уживате, бидејќи на тој начин најголема е веројатноста да бидете редовни и истрајни во вежбањето. Идеалната комбинација се состои од два или три тренинзи за сила, два или три кондициони тренинзи, а потоа една или две сесии за закрепнување, со јога, истегнување, пливање или долга прошетка.

На скекои четири до шест недели направете промена во фреквентноста, интензитетот, времето или типот на вежби. На пример, зголемете ја тежината што ја кревате кога правите вежби за сила, зголемете го отпорот на велосипедот или променете го темпото на трчање.

За да успеете во вашите намери, мора да имате јасно поставена крајна цел на вежбањето.

Ако сакате да изгубите тежина, обидете се со мешавина од тренинзи за сила со кардиофокусирани кондициски вежби. За поголема флексибилност вежбајте јога или пилатес. Добро испланирајте ги тренинзите за целата недела и држете со распоредот.

Не заборавајте дека ви се потребни ден-два одмор, дури и на нивото со најголем интензитет на вежбање.

Тагови
реклама
Македонец во САД го избодел до смрт својот цимер

Македонец во САД го избодел до смрт својот цимер

Read more
Ирецот Деклан Рајс доби дозвола од ФИФА да го облече дресот на Англија

Ирецот Деклан Рајс доби дозвола од ФИФА да го облече дресот на Англија

Read more
Ново рочиште за „Талир“

Ново рочиште за „Талир“

Read more
Фудбалерите до 19 години донираа кај семејства на Скопска Црна Гора

Фудбалерите до 19 години донираа кај семејства на Скопска Црна Гора

Read more

Фит

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Read more

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Read more

Како правилно да трчате во лето?

Read more

Зошто јајцата се одлична храна за слабеење?

Read more
 

Магазин

Како да изберете квалитетни јагоди?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен совет ќе спречи оставање траги од шминка на вашата облека

Читај повеќе

Каде грешат паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот?

Читај повеќе

Низ Виена вози трамвај стар дури 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Читај повеќе

Студија открива кое кафе треба да го избегнуваат жените, а кое мажите

Читај повеќе

Кикиритки: Поевтини од бадеми и ореви, а исто корисни

Читај повеќе
  • play_arrow

Древна шума откриена на дното на огромна дупка во Кина

Читај повеќе

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Читај повеќе