Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Кога сте на бензинска пумпа и сакате да наточите гориво, понекогаш се случува капачето на резервоарот за гориво да не може да се отвори.

Еве што да направите во таква ситуација.

Точењето гориво (во случај на електрични автомобили - полнење гориво) е една од наједноставните активности поврзани со одржување на автомобилот.

Сепак, дури и оваа навидум едноставна активност може да го оштети менталниот склоп на возачот во ситуација кога отворањето на капачето на резервоарот за гориво е невозможно.

Вакво непријатно изненадување може да нѐ дочека особено во зима, кога чкрапалото на централната брава замрзнува, а понекогаш може да блокира и да нема ниски температури.

Во овој случај, подобро е да се заборави на насилните решенија кои може да го оштетат механизмот и наместо тоа употребете еден едноставен трик.

За да го отворите отворот за полнење во случај на блокирање, треба да погледнете во багажникот на автомобилот, каде што обично се крие специјална рачка или сајла.

Се разбира, треба да го барате на истата страна како и резервоарот за гориво - обично е под тапацираната странична плоча.

Може да биде обична сајла со лесна рачка или лост - само повлечете го капачето и полнењето гориво повеќе не е проблем.

Remote video URL
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Авто новости

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Read more

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Read more

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе

Само три Volkswagen модели ќе ја преживеат електрификацијата

Читај повеќе
  • filter

Пристигна: Новиот Volkswagen Tiguan има што да покаже

Читај повеќе

Маск ветува премаз што ќе спречи гребнатини на Cybertruck

Читај повеќе