Како да го стопите „пандемиското салце“?

А.С.
/ 01.10.2021 / 18:12

Многу луѓе се здебелија во текот на пандемијата, најмногу како резултат на прекумерното седење дома, што значеше и повеќе јадење, но и недоволната физичка активност.

Ова зголемување на телесната тежина нема никаква врска со географската локација, покажаа истражувањата. Додека траеја карантините, полициските часови и другите локдаун мерки, многумина се свртеа кон калорична храна како слатки или пица за да се ослободат од стресот, кога не можевме да направиме ништо против ситуацијата, освен да ги почитуваме мерките и да се надеваме дека сѐ што правиме ќе придонесе побрзо да заврши пандемијата на COVID-19.

Исто како што пандемијата ги промени навиките во исхраната, исто така влијаеше и на навиките за вежбање. Многумина кои се потпираа на спортските сали и теретаните за трошење на вишокот калории и масни наслаги, се најдоа затворени дома и без омилените справи и режими на вежбање. Луѓето исто така останаа без основната секојдневна физичка активност - како што се пешачење до работа или викенд прошетките во природа.

Ако го читате ова и размислувате за вашите сопствени навики што сте ги стекнале изминатата година, не е време да се обвинувате себе си.

Дефинитивно направете пауза. Јадењето е едно од задоволствата во животот, а пандемијата беше толку стресна, разбирливо е што јадевме повеќе од нашата омилена брза храна - и почесто и во поголеми количини.

Сепак, важно е да се препознаат несаканите здравствени последици од локдаун мерките - дебелината или прекумерната тежина може да го зголемат ризикот од тешка форма на COVID-19.

Не се обесхрабрувајте, има начини да го забрзате метаболизмот, да ги смените лошите навики и да го стопите „пандемиското салце“, и тоа почнувајќи од денеска.

Јадете помали, но почести оброци

Јадете по три оброци и по три ужинки секој ден, на временско растојание од три до четири часа. Никогаш не прескокнувајте оброци; имајте нешто при рака што можете да го „грицкате“ кога сте премногу зафатени за да застанете и да јадете. Обидете се да го усогласите времето за оброците со дневните обврски.

Вклучете протеини во исхраната

Поставете си цел да имате најмалку 85 грама протеини по оброк. За полесна пресметка, користете апликации и разни калкулатори што може да ги најдете онлајн, како MyNet Diary.

Почнете да кревате тегови

Постепеното кревање тегови со мала тежина ќе ви помогне да ја одржувате мускулната маса, да го зголемите метаболизмот и тонусот на мускулите при слабеење.

Почнете да пешачите

Брза прошетка од најмалку 30 минути секој ден го зголемува вашиот метаболизам и ви помага да согорувате дополнителни калории.

Најдете алтернативи за ослободување од стресот

Понекогаш можеби сакате да се препуштите на слатките, но топла бања, пеење на глас и танцување во дневната соба или прошетка низ маало може подеднакво да ви помогнат да се ослободите од стресот.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Фит

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Read more

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе