Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Каснувањето од комарец може да биде многу непријатно, да чеша и да иритира. Чешањето е често неподносливо и доведува до појавување на црвенило. Сепак, за да се изборите со каснување од комарци, ви предлагаме да ги погледнете овие неколку трикови.

Имунологот д-р Пајел Гупта предупредува дека со чешањето не добиваме ништо, туку само го зголемува ризикот од инфекција бидејќи местото на убодот го отвораме за бактериите од нашата околина. Таа сугерира дека алкохолот е ефикасно средство во борбата против каснување од комарци, кој треба да го втриеме на местото на убодот. Дополнително, докторката советува дека коцките мраз се многу ефикасни и го намалуваат воспалението и чешањето.

Истакнува и дека кремите против чешање се исто така многу ефикасни, бидејќи ги намалуваат иритациите и воспалението, но дека алкохолот е далеку поефикасен. Ќе ја излади кожата и ќе го омекне местото околу каснатиот дел, но обидете се да не претерате за да не ја иритирате и исушите кожата.

„Местото на убодот можете да го измиете и со ладна вода и сапун за да го ублажите чешањето“, советува д-р Гупта.

Покрај ова, постојат многу ефикасни начини да се заштитите од комарци, а еден од нив е и јаболковиот оцет. Со него сигурно ќе бидете мирни.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Здравје

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Read more

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Read more

Осум причини зошто треба почесто да јадете пилешко месо

Read more

Кои се симптомите на предозирање со витамин Д?

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе