Како да испечете совршено сочно пиле?

Ако сте љубители на пилешко месо, за вас одвоивме неколку совети за совршено зготвено пиле.

На интернет може да најдете илјадници рецепти и совети како да испечете совршено пиле. Од прелив и сос до идеална температура, печењето на пилешко месо не е научна фантастика. Сепак, може да испадне суво, а не сочно како што сакате.

Со помош на овие совети може да го изненадите семејството со вкусно и сочно месо. Истите совети може да ги примените и за мисиркино месо, пишува Eat This.

1. Ако печете пиле, преполовете го за секоја половина да се испече еднакво. Без разлика дали го подготвувате на скара, во рерна или во тава, на овој начин може да се осигурате дека полесно и порамномерно ќе се  испече.

2. Одвојте ги деловите од пилето, зависно од тоа на кој дел колку му треба за печење. Така можеби нема да може да ги изненадите семејството или гостите со комплетно печено пиле, но бидете сигурни дека месото ќе биде вкусно и печено.

3. Извадете го пилето од печката малку пред предвиденото време за печење. Штотуку изваденото пиле и понатаму ќе врие па всушност ќе продолжи да се пече и откако ќе го извадите од рерна.

4. Без разлика дали ќе го извадите од рерна пред или по печење, во секој случај одвојте триесетина минути да постои пред да го послужите. Експертите советуваат да избегнувате покривање со алуминиумска фолија бидејќи така ќе ја омекнете кожичката и тоа всушност дополнително ќе го свари месото.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Рецепти

Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Read more

Предлог за десерт: Чоколаден сутлијач

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со панцета и со шампињони

Read more

Цел живот погрешно пржите колбаси

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе