Како да изгубите 5 килограми за краток период?

Иако доаѓа зимата, не треба да се препуштите на слатките и солени задоволства. 

Постојат неколку едноставни промени кои можете да ги направите доколку се борите со вишокот килограми и сакате да ослабете до крајот на декември.

Како да ослабете за краток период?

1. Спијте

Постојано читате колку е важен добриот сон за вашето здравје. Недостатокот од сон резултира со зголемен внес на шеќер.

Луѓето јадат за да останат будни. Без разлика на тоа колку години имате, вреди да заминете порано на спиење и да се разбудите одморени.

2. HIIT тренинг

Бројни истражувања покажаа дека HIIT, интервален тренинг со висок интенизтет, е најдобар за согорување на калории во краток период. Калориите се топат во текот на тренингот, но и после него. Интервалниот тренинг го менува метаболизмот и донесува психолошки промени кои долгорочно се корисни за губење на килограмите.

3. Зголемете внес на растителни влакна

Растителните влакна имаат моќ да го заштитат организмот. Храната богата со растителни влакна се вари подолго време, а намирниците како што се портокал, мандарина и цитрон се полни со вода. Ќе бидете сити, помалку ќе јадете и ќе слабеете.

4. Јадете во определен период

Јадењето во определен период помага. Ограничениот внес на калории ја намалува желбата за шеќер.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Фит

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more

Фитнес совети за почетници: Како да се подготвите за првиот тренинг?

Read more

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Read more

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Read more

Магазин

  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Читај повеќе

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Читај повеќе

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе