Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Ова се неколку едноставни совети за тоа како да заштедите на гориво и да ја намалите потрошувачката на вашето возило.

Препорачано гориво

Независните експерти препорачуваат дека е подобро да ставате препорачано гориво, а не она што е најскапо на пазарот. Перформансите што ќе ги добиете од гориво со повеќе октани нема да ја „победат“ заштедата. Од друга страна, ако возите автомобил за кој е препорачано високооктанско гориво, никако немојте да ставате помалку квалитетно бидејќи може да дојде до оштетување на моторот, а тоа значи дополнителни трошоци.

Пневматици

Редовно проверувајте го притисокот во гумите, посебно ако планирате долго возење на автопат. Ако во гумите има помал притисок од препорачаното, тоа може значително да се одрази на потрошувачката на гориво.

Вишок товар

Возете лесно. Колку и да ви звучи неверојатно, обидете се да воите со што е можно помалку товар. Докажано е дека кај просечен автомобил, намалувањето на масата за 50 кг може да ја намалите потрошувачката и до 2%. Затоа, извадете ги од багажник сите непотребни работи што ги возите со себе наваму-натаму и не мора да го полните резервоарот до врв, доволно е да имате 20-30.

Аеродинамика

Аеродинамиката игра сѐ поначајна улога кај современите автомобили бидејќи се одразува на перформансите на возилото, а со самото тоа и на неговата потрошувачка. Овде советот е едноставен: кровните носачи и куфери се „забранети“, освен кога навистина ви треба да носите багаж што не може да го сместите во автомобилот. На аеродинамиката влијае и тоа дали ви се спуштени прозорците. Секако, и климатизерот користете го паметно: минималната температура и максималната јачина влијаат на потрошувачката, а и на вашето здравје.

Планирање на рутата

Тргнувате на подолг пат што подразбира поминување низ поголем град или преку државни граници? Пред да тргнете, зачувајте ги мапите на вашиот смартфон и инсталирајте апликации како Google Maps, Here WeGo, Waze… Апликациите ќе ви препорачаат најкраток и најекономичен пат до вашата сакана дестинација, како и информации за тоа кои гранични премини се помалку оптоварени, што ќе ви заштеди пари, време и нерви.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Авто новости

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Read more

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Read more

Volvo има ново лого

Read more
 

Автомобили

Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Читај повеќе

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Читај повеќе

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Читај повеќе

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе