Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Со текот на времето желбата за секс слабее и тоа не е тајна, ниту некое правило. Едноставно се појавува.

Без оглед дали сте во долга врска и сте заситени од секојдневната рутина или едноставно чувствувате промени среде природниот процес на стареење, намалениот интерес за секс не е нешто чудно, ниту причина за загриженост.

Ако мислите дека желбата за интимност никогаш нема да ви биде на нивото на кое претходно била, се лажете. Постојат едноставни трикови кои ќе ви ја оживеат желбата, само треба да уживате во нив.

Темно чоколадо

Овој природен афродизијак дефинитивно може да влијае на вашата желба за интимност. Богата е со есенцијална амино киселина која влијае на производството на серотонин кој е невротрансмитер и има големо влијание на либидото.

Ограничете го алкохолот

Не треба да се откажете од него, умерената консумација може да биде корисна за либидото, но претерувањето има спротивен ефект. Прекумерните количини алкохол во телото ја убиваат желбата за интимност и долгорочно можат да предизвикаат проблеми како еректилна дисфункција кај мажите и целосен недостиг на желба за секс кај жените.

Доволно вода

На човечкото телот му е потребно вода за да функционира нормално, а вашето либидо не е исклучок. Дехидрацијата е поврзана со различни нуспојави кои ја убиваат желбата за секс. Пијте доволно течности и јадете многу овошје и зеленчук богат со течности.

Вежбање

Физичката желба е многу важна за одржување на сексуалната желба. Умереното вежбање стимулира создавање на тестостерон одговорен за силно либидо. Вежбањето со партнерот е одличен начин да минете поквалитетно време заедно.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Љубов и секс

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Read more

Најдобри секс пози за жешките летни денови

Read more

Руски психолог објаснува: Дали мажите всушност сакаат „спонзоруши“?

Read more

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе