Како да ја победите анксиозноста?

Модерниот и брз начин на живот влијаат на психичкото здравје. Во последно време се чини како скоро сите да патат од анксиозност.

Анксиозноста ја следи чувство на непријатност која е целосно неоснована и понекогаш немаме ниту најмала причина да правиме драма. Многу е тешко да се остане фокусиран на важните работи, па често се појавува и нервоза.

Психологот Дебора Дејвис објаснува кои чекори ефикасно ја ублажуваат анксиозноста.

1. Одморете

Ако чувствувате дека мислите ви се постојано затрупани со вознемирувачка содржина, пронајдете некое удобно и мирно место во кое може да се релаксирате, сами.

Затворете ги очите и обидете се да се опуштите. На почетокот ќе биде тешко да се смирите и да ги синхронизирате телото и умот, но со вежбање тоа станува полесно. Изолацијата ќе ви даде можност да се фокусирате на вашите мисли.

2. Почувствувајте го вашето тело

Додека седите или лежите со затворени очи почувствувајте како вашето тело се движи со секое вдишување. На овој начин му помагате на телото да се чувствува подобро.

Фокусирајте се на дишењето, длабоките вдишувања ќе го намалат нивото на стрес и ќе ве отпуштат. Со секое ново вдишување ќе почувствувате како бесот и непријатноста ве напуштаат.

3. Ослободете ги мислите

Ако ве окупираат проблеми на кои не можете да престанете да  мислите, обидете се барем на неколку минути да заборавите на нив. Ослободете се и фокусирајте се на сегашниот момент. Бидете трпеливи, опуштањето е изненадувачки тешка работа. Ако сакате да ги сочувате здравјето и умот, практикувајте ја секојдневно оваа техника на опуштање. Колку почесто се обидувате, толку поуспешни ќе бидете.

4. Размислувајте позитивно

Секое однесување е последица на тоа што сме фокусирани. Ако мислите во главата ви се убави и мирни, тоа ќе се одрази и на вашето размислување.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Здравје

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Read more

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Read more

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Магазин

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Читај повеќе

Јасни сигнали кои покажуваат дека е готово со вашиот брак

Читај повеќе

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Читај повеќе

Фитнес совети за почетници: Како да се подготвите за првиот тренинг?

Читај повеќе

Какво ќе биде ова лето на љубовен план за вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

10 реченици кои не сака да ги слушне ниту една жена без деца

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Читај повеќе