Како да ја победите главоболката на природен начин?

Ако често страдате од главоболки, а ви се смачи од таблетите кои краткотрајно ја „блокираат“ болката, дознајте како да ја ублажите главоболката со помош на правилна исхрана.

Еден од начините да ги ублажите симптомите е да го смените начинот на исхрана. Иако постојат намирници кои поттикнуваат мигрена, постојат и такви кои ќе ви помогнат да ја спречите.

Авокадо

Авокадото е полно со хранливи материи. Богато е со антиоксиданти како што се лутеин и зеаксантин.

Не само што може да ја спречи мигрената, туку и ја смирува на подолго време.

Смокви

Смоквите се добри за нашето тело. Тие го содржат минералот калиум кој ја ублажува главоболката.

Лосос

Лососот е полн со омега 3 масни киселини и витамин Б2 кој спречува таложење на тромбоцити, процес кој е одговорен за чести главоболки.

Исто така, лососот го намалува воспалението и помага во борба против мигрената.

Морков, краставица, целер

Дехидратацијата е една од главните причини за главоболка, затоа обрнете внимание на количината на вода која ја внесувате во организмот. Овие намирници се богати со вода, а достапни се во секоја сезона. 

Јогурт

Рибофлавин е дел од витамин Б, а јогуртот изобилува со него. 

Сок од лимон

Лимонот е богат со витамин Ц, а за неговите лековити дејства се знае уште одамна, но треба да имате предвид дека сокот од лимон помага и во борбата против мигрена.

Паста од цимет

Овој природен лек може да го направите дома. Земете неколку стапчиња цимет, смелете ги во прав. Додајте вода и направете густа паста. Пастата нанесете ја на слепоочницата и на челото. Измијте после 25-30 минути. Оваа паста ја намалува болката на природен начин.

реклама

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс 

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Здравје

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Read more

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Read more

Магазин

Психолошки тест на личноста според Фројд: Направете го за само неколку минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Читај повеќе

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе